Tragjedia ‘bashkon’ Turqinë me Greqinë, Mitsotakis telefonon Erdogan

BOTA


Kryeministri Kyriakos Mitsotakis pati një bisedë telefonike me Presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan pas tërmetit me madhësi 6.7 që goditi ishullin e Samos dhe Izmirin. Kryeministri grek i përcolli Presidentit të Turqisë ngushëllimet e tij të përzemërta për humbjet e jetës në Turqi dhe dërgoi një mesazh të unitetit të dy popujve.


Whatsapp Image 2020 10 30 At 16.37.16

Më parë, Ministri i Jashtëm Nikos Dendias, kontaktoi përmes telefonit me homologun e tij turk, Mevlut Cavusoglu, menjëherë pas tërmetit të madh në Egje dhe shprehu gatishmërinë e Greqisë për të ndihmuar bizneset e evakuimit të qytetarëve nga rrënojat e Smyrna.

Ministria e jashtme në “Twitter” për komunikimin Dendias-Cavusoglu tha:
“Pas tërmetit në Samos dhe Smyrna, Ministri i Jashtëm Nikos Dendias kontaktoi homologun turk M.Cavusoglu dhe shprehu gatishmërinë e qeverisë greke për të dërguar drejtpërdrejt forcat EMAK në Turqi për të ndihmuar qytetarët e bllokuar ”.

Whatsapp Image 2020 10 30 At 16.37.16 (1)