Triumfi i Trump në Iowa, çfarë do të thotë kjo për rivalët e tij

BOTA


Nga Anthony Zurcher, BBC

Kjo ishte ndoshta fitorja më pak befasuese në historinë e grupeve parlamentare të Iowa-s. Donald Trump fitoi me shumicë dërrmuese në garën e parë republikane, një diferencë që sondazhet e kishin parashikuar për muaj të tërë.


Por dominimi në vota  ishte vetëm një arsye pse ish-presidenti po festonte të hënën mbrëma pasi mbështetësit e tij u përballën me motin ekstrem të ftohtë për t’i dhënë atij fitoren.

Asnjë nga rivalët kryesorë të Trump, Nikki Haley dhe Ron DeSantis, nuk ishin favoritë. Ndërkohë, rivali i tij më i ngjashëm ideologjikisht, Vivek Ramaswamy, njoftoi se do të tërhiqej dhe do të mbështesë Trump në New Hampshire të martën.

Por përse rezultatet në Iowa ishin kaq domethënëse në garën për Shtëpinë e Bardhë.

Fitorja e Trump në Iowa ishte historikisht masive. Ai fitoi më shumë vota në të gjitha, përveç njërit nga 99 qarqet e Iowa (ku humbi për një votë).

Askush nuk kishte fituar me kaq diferencë në një garë në Iowa. Me pothuajse të gjitha votat e numëruara, Trump fitoi 51%, me DeSantis me 21% dhe Haley me 19%.

Rreth gjysma e pjesëmarrësve të grupit republikanë e konsiderojnë veten pjesë të lëvizjes së Trump “Make America Great Again”, sipas CBS Neës.

Fitorja e Trump ishte gjithashtu madhështore. Ai tërhoqi të rinj e të moshuar, burra e gra. Ai gjithashtu fitoi mbi votuesit evangjelistë dhe konservatorë të së djathtës, të cilët kishte vështirësi t’i fitonte në vitin 2016, raporton abcnews.al.

Trump, megjithatë, ka arritur të bindë republikanët, këtu në Iowa dhe në nivel kombëtar, se ai nuk humbi.

Një shumicë e madhe e pjesëmarrësve të grupit parlamentar në Iowa thanë se ata besonin se Trump ishte fituesi aktual i zgjedhjeve presidenciale të vitit 2020, një numër që u rrit në 90% midis mbështetësve të Trump.

Fitorja e Trump është një kthesë e jashtëzakonshme

Dominimi i Trump brenda Partisë Republikane ka qenë i pakundërshtueshëm por fitorja e tij në Iowa, në kontekstin më të gjerë të politikës moderne amerikane, është e jashtëzakonshme.

Dy vjet, 22 muaj e 25 ditë më parë, ai përfundoi mandatin e tij të parë presidencial nën një “re” polemikash, me fushatën e tij ndaj demokratit Joe Biden që kulmoi me trazirat e 6 janarit në Kapitol.

Ai po përballet me dy padi penale që rrjedhin nga këto veprime.

Tani, si fitues i grupeve parlamentare të Ioa-s, ai ka bërë hapin e parë të rëndësishëm drejt fitores së Partisë Republikane në zgjedhjet presidenciale të nëntorit.

Trump ka ende punë për të bërë për t’u bërë zyrtarisht kandidati republikan. Ai do të përballet me një sfidë më të madhe nga Haley në Neë Hampshire javën e ardhshme, ku sondazhet tregojnë se epërsia e tij dikur dominuese tashmë ka rënë.

Por ai është ende favoriti dërrmues në garë, i miratuar në testin e tij të parë nga votuesit aktualë republikanë. Pas fitores së Trump, shumica ishin në mëdyshje se kush do të ishte i dyti.

Rezultati, dhe zotimi i DeSantis për të vazhduar me fushatën e tij, nuk do të sigurojë atë lloj rezultati të qartë që do të krijonte një përballje kokë më kokë me Trump në ditët në vijim.

Në fakt, rezultati mund ta bëjë fitoren e Trump edhe më të fuqishme, pasi strategjia e tij “Përça dhe Pushto” është ende plotësisht në fuqi, ndërsa procesi primar republikan fillon në shpejtësi.

I vetmi kandidat që u tërhoq, Ramaswamy, do t’i hapë rrugën Trump, pasi sondazhet e opinionit publik tregojnë se mbështetësit e tij preferojnë Trump.

Ndërsa ai fitoi vetëm rreth 8% në Iowa, çdo mbështetje që vjen nga ai ka rëndësi, duke e ndihmuar Trump në këtë mënyrë në Neë Hampshire, raporton abcnews.al.

Rezultati i Iowa-s do të lejojë gjithashtu që ish-presidenti të përqendrojë më tej fokusin tek Presidenti Biden, diçka që ai bëri me padurim gjatë fjalimit të tij të fitores të hënën mbrëma.

Nga ana e tyre, demokratët duket se po e mirëpresin përballjen dhe mundësinë për të shfrytëzuar atë që ata e shohin si dobësi të Trump. Megjithatë, një seri fitoresh dominuese, duke filluar në Iowa, do t’i japë ish-presidentit vrull dhe dëshirën e një fituesi.

Në kohën kur do të zhvillohen zgjedhjet e përgjithshme të vjeshtës, Trump mund të provojë të jetë një kundërshtar më i fortë nga sa prisnin ose shpresonin.
Skip to toolbar