U vonua katër minuta, Presidenti i Bullgarisë lë takimin me kryeministrin e Malit të Zi

AKTUALITET


Presidenti bullgar Rumen Radev doli nga një takim i planifikuar me kryeministrin e Malit të Zi të hënën – sepse kryeministri ishte katër minuta vonesë.

Radev, i cili udhëhoqi një delegacion në Podgoricë këtë javë, do të takonte kryeministrin malazez Milojko Spajiq në sallën e pritjes të ndërtesës së qeverisë të hënën në mbrëmje pas takimit të parë me presidentin e vendit, Jakov Milatoviq.

Por ky takim u anuluan kur Spajić nuk u paraqit menjëherë dhe Radev refuzoi të priste.

“Megjithë orarin e tij të ngjeshur, kryeministri dëshironte të takohej me presidentin Radev gjatë vizitës së tij zyrtare në Mal të Zi,” tha një zëdhënës i qeverisë malazeze për POLITICO.

Por takimi i mëparshëm i Spajiqit “zgjati tre minuta më shumë se sa ishte planifikuar”, ndërsa delegacioni bullgar “u largua nga ndërtesa e qeverisë pas katër minutash pritjeje,” tha zëdhënësi.

Takimi do të ishte mbajtur në Villa Goricë, vendi i zakonshëm i qeverisë për takime me krerët e shteteve të huaja, por objekti tashmë po përdorej nga presidenti, shtoi zëdhënësi.

“Është krejtësisht e natyrshme që kreu i shtetit të refuzojë një takim për të cilin nikoqiri nuk është gati,” tha një zëdhënës i Radev për gazetën bullgare Dnevnik . Kërkesës së POLITICO-s për koment nga kampi i Radevit nuk iu përgjigjën.

Gjatë vizitës së tij dy ditore, Radev shprehu mbështetjen e Bullgarisë për anëtarësimin e Malit të Zi në Bashkimin Evropian .

“Bullgaria vlerëson jashtëzakonisht shumë marrëdhëniet e shkëlqyera me Malin e Zi, partneritetin tonë konstruktiv, qëllimet e përbashkëta dhe vlerat e përbashkëta brenda kornizës së NATO-s, dhe besoj se shumë shpejt, edhe në kuadër të BE-së”, tha ai në një takim. konferencë për shtyp me Milatoviq.

Sipas mediave vendase, nuk është hera e parë që Spajiq nuk paraqitet në një takim me një personalitet të huaj. Në mars ai kundërshtoi kryetarin e bashkisë së Lubjanës, Zoran Jankoviç, i cili priti gjysmë ore për një audiencë përpara se të largohej, raportoi gazeta malazeze Dan .

Spajić, një ish-bankier 36-vjeçar i Goldman Sachs, u zgjodh tetorin e kaluar dhe është kryeministri më i ri në Evropë .Skip to toolbar