Ukraina do të marrë avionët e saj të parë F-16

BOTA


Kievi pret të marrë avionët e tij të parë luftarakë F-16 nga aleatët e tij perëndimorë në qershor-korrik, thotë një burim i lartë ushtarak ukrainas.

Ukraina ka kërkuar avionë luftarakë F-16 të prodhimit amerikan për ta ndihmuar atë të kundërshtojë epërsinë ajrore të Rusisë në më shumë se dy vjet luftë. Burimi nuk tha se cili vend do ta furnizonte avionin. Deri më tani, Danimarka, Holanda, Norvegjia dhe Belgjika janë zotuar të dërgojnë F-16 në Ukrainë.


Ilya Yevlas, një zëdhënës i forcave ajrore, tha këtë javë se disa pilotë ukrainas janë duke përfunduar trajnimin e tyre për të drejtuar avionët luftarakë.

Ukrainës është detyruar të mbështetet në një flotë relativisht të vogël avionësh të epokës sovjetike, ndërsa përpiqet të frenojë pushtimin në shkallë të plotë të Rusisë në shkurt 2022.
Skip to toolbar