Ukraina pretendon se ka shkatërruar me dronë gjashtë avionë rusë

BOTA


Ukraina ka kryer një sulm me dron kundër objektivave në Rusinë jugore dhe pretendon se ka shkatërruar gjashtë avionë rusë në një bazë ajrore në rajonin e Rostovit. Burime të sigurisë thanë për BBC Ukrainian se tetë avionë të tjerë u dëmtuan rëndë, ndërsa 20 personel shërbimi mund të ishin vrarë ose plagosur.

Baza e Morozovsk strehon avionë Su-27 dhe Su-34 të përdorur në vijën e frontit në Ukrainë, thanë burimet. Megjithatë, zyrtarët rusë thanë se më shumë se 40 dronë ishin drejtuar në rajonin, i cili kufizohet me Ukrainën.


Analisti ushtarak rus i BBC-së, Pavel Aksyonov, thotë se një sulm nga kaq shumë dronë në një hapësirë të shkurtër kohore mund të kishte mposhtur mbrojtjen ajrore.

Ndërkohë, tre persona u vranë dhe 13 u plagosën në një seri sulmesh me raketa në qytetin ukrainas të Zaporizhzhia.

Guvernatori rajonal Ivan Fedorov tha se disa blloqe shumëkatëshe dhe shtëpi private u dëmtuan. Më herët, forcat ajrore të Ukrainës thanë se gjatë natës dhe të premten, Rusia kishte sulmuar rajonet Odesa dhe Dnipropetrovsk dhe qytetin e Kharkiv, me 13 dronë dhe pesë raketa./abcnews.al
Skip to toolbar