Ushtria izraelite: Automjeti i OKB-së që u godit në Gaza ishte në një zonë luftarake aktive

BOTA


Ushtria izraelite ka thënë se automjeti i OKB-së i goditur në Rafah të hënën, ku mbeti i vrarë një punonjës, ishte në “një zonë luftarake aktive”.

“Një raport u mor nga (Departamenti i Kombeve të Bashkuara për Sigurinë dhe Sigurinë) se dy nga punëtorët e organizatës u plagosën sot në zonën e Rafah,” tha një deklaratë ushtarake të hënën vonë.


Forcat e Mbrojtjes të Izraelit thanë se “një hetim fillestar i kryer tregon se automjeti u godit në një zonë të shpallur zonë luftarake aktive. IDF nuk ishte vënë në dijeni për itinerarin e automjetit.”

Sipas IDF, ngjarja është nën hetim./abcnews.al
Skip to toolbar