Ushtria izraelite vret gabimisht pesë ushtarë të vet në Gaza

BOTA


Izraeli njoftoi se pesë trupa të tyre u vranë gabimisht në një betejë në Gaza. Më shumë se shtatë muaj pas konfliktit të shkaktuar nga sulmi i Hamasit të 7 tetorit, forcat izraelite po vazhdojnë të luftojnë kundër militantëve palestinezë në Rafah dhe në zona të reja të Gazës.

Ushtria tha se pesë ushtarët u vranë kur dy tanke izraelite qëlluan gabimisht me predha një ndërtesë ku ndodheshin trupat e tyre.


“Pesë ushtarë të Batalionit 202 të Parashutistëve u vranë mbrëmë në një incident me viktima masive si rezultat i zjarrit të forcave tona”, deklaroi ushtria, duke shtuar se shtatë trupa të tjerë u plagosën.
Skip to toolbar