Vdekja e Navalny shënon fundin e një epoke për Rusinë

BOTA


Nga Nathan Hodge, CNN

Alexey Navalny dikur përfaqësonte një të ardhme për Rusinë: një vend optimist, largpamës, pa sundimin e presidentit rus Vladimir Putin. Me vdekjen e liderit të opozitës në një burg në veri të Rrethit Arktik, peizazhi i zymtë politik i Rusisë tani është shumë më i errët.


Do të ishte e vështirë të mbivlerësohej se sa thellësisht simbolizonte Navalny përpjekjen e pamëshirshme të Putinit për të eleminuar fundin e opozitës politike nga Rusia.

Gjatë aktivizmit të tij shumëvjeçar, Navalny dhe mbështetësit e tij mbajtën protesta të shuumta, të cilat u bllokuan nga policia; u bastisën zyrat e tyre; dhe shumë aktivistë u arrestuan ose u detyruan të largoheshin nga vendi, raporton abcnews.al.

Vetë Navalny pagoi një çmim jashtëzakonisht të lartë. Nën mbikëqyrjen e vazhdueshme nga shërbimet e sigurisë së Putinit, Navalny i mbijetoi një helmimi thuajse vdekjeprurës nga agjenti nervor Novichok, megjithatë u kthye në Rusi, në vend që të qëndronte në mërgim.

Ai u arrestua menjëherë pas kthimit të tij në Moskë. Ajo që pasoi ishte një parodi e drejtësisë penale, pasi prokurorët rusë mblodhën akuza kundër Navalny, i cili vazhdoi të kundërshtojë Putinin.

Por edhe gjatë një turneu brutal në sistemin penal të Rusisë, Navalny ruajti qetësinë e tij dhe sensin e tij të jashtëzakonshëm të humorit. Në një postim në Telegram në janar, ai bëri shaka rreth muzikës së kobshme të yllit të pop-luftës Shaman që u lëshua nga burgu në koloninë penale IK-3 në Kharp në rajonin Yamal-Nenets, raporton abcnews.al.

Vdekja e Navalny vjen ndërsa Putin, i cili ka qenë në pushtet që nga 1999, preendon  një mandat të pestë në detyrë. Zgjedhjet presidenciale të marsit do të jenë një akt i teatrit politik: Boris Nadezhdin, kandidati i vetëm që kundërshton luftën e Putinit kundër Ukrainës, është ndaluar të kandidojë dhe vota do të dërgojë një mesazh për rusët dhe për botën: Populli rus është pas Putin, dhe pas luftës kundër Ukrainës.

Nuk ka vend për  Navalny në mediat shtetërore në prag të karnavalit zgjedhor.

Vdekja e liderit të opozitës shënon gjithashtu fundin e një epoke për Rusinë.

Navalny ishte shfaqur si lideri më i shquar i opozitës ruse pas vrasjes së kritikut të hapur të Putinit, Boris Nemtsov në vitin 2015. Ajo vrasje gjithashtu tronditi thellësisht shoqërinë ruse, por ishte një kohë tjetër.

Në kohën e vrasjes së tij, Nemtsov dhe ekipi i tij po hetonin dislokimin e trupave ruse në rajonin Donbas të Ukrainës lindore, diçka që qeveria ruse e mohoi zyrtarisht.

Tani ajo luftë është e hapur, pas pushtimit në shkallë të plotë të Ukrainës në shkurt 2022. Dhe Rusia ka futur ligje të reja drakoniane që e bëjnë të paligjshme kritikimin e ushtrisë.

Protestat masive kundër korrupsionit që Navalny dikur arriti të mobilizonte përpara pushtimit tani duket se nuk ka gjasa të përsëriten në jetën e Putinit. Artikujt dhe videot investigative që Navalny dhe ekipi i tij publikuan dikur në internet u përballen me censurë dixhitale gjithnjë e më mbytëse, raporton abcnews.al.

Përgjigja e Kremlinit për vdekjen e Navalny, atëherë, do të jetë e qartë. Putini refuzoi në mënyrë të famshme të shqiptojë emrin e Navalny, duke lënë të kuptohet shqetësimin e thellë për legjitimitetin që Navalny komandonte si lider i opozitës.

I pyetur në një konferencë shtypi të vitit 2017 se pse qeveria e tij kishte frikë nga konkurrenca nga Navalny, Putin përsëri refuzoi të shqiptonte emrin e Navalny.Dhe ai e bëri të qartë se e shihte opozitën demokratike të Rusisë si një kërcënim ekzistencial.

Putin tha se Navalny ishte ekuivalenti i ish-presidentit gjeorgjian Mikheil Saakashvili ose ekuivalenti i ukrainasve që u mblodhën në sheshin Maidan të Kievit për të kundërshtuar presidentin pro-rus të Ukrainës, i cili u largua nga vendi në fillim të vitit 2014, raporton abcnews.al.

“Për shifrat që përmendët,” tha ai. “Një pyetje për Ukrainën ishte bërë tashmë. Dëshironi që dhjetëra njerëz si Saakashvili të vrapojnë këtu? Ata që përmendët janë një version rus i Saakashvilis. A dëshironi që Saakashvili të tillë të destabilizojnë vendin tuaj?

A doni që ne të jetojmë nga një Maidan në tjetrin? Për t’i mbijetuar tentativave për grusht shteti? Ne e kemi kaluar tashmë këtë. Dëshironi që e gjithë kjo të ndodhë sërish?”
Skip to toolbar