Vdekja e Navalnyt/ Cameron: Çfarë bëri Putini ishte e tmerrshme, do të ketë pasoja

BOTA


Sekretari i Jashtëm Lord David Cameron ka thënë se pret që Britania e Madhe dhe G7 të vendosin sanksione të reja ndaj Rusisë pas vdekjes së Alexei Navalny.

“Unë mendoj se gjëja e parë është thjesht të kujtojmë se çfarë njeriu i madh ishte Alexei Navalny dhe çfarë është e tmerrshme drejt Putinit në Rusi,” u tha Lord Cameron gazetarëve gjatë një vizite në Ishujt Falkland.


“Ajo që ne bëjmë në këtë situatë është të shikojmë se si janë të drejtat e njeriut të njeriut dhe individit që e kanë atë, dhe nuk jemi në gjendje të ndjekim ata njerëz me masa të tjera”, shtoi ai.

Ai tha se nuk mund të ofronte detajet e tjera një njoftimi më formal, “por ajo që mund t’ju them se në takimin e ministrave të jashtëm të G7 në Mynih, unë ushtrova presion që Britania e Madhe të prezantojë më shumë sanksione dhe u kërkova të tjerëve vend të bëjnë të tjerët gjë”.
Skip to toolbar