Vdes Garry Roberts, kitaristi i grupit legjendar ”Boomtown Rats”

BOTA


Kitaristi i ”Boomtown Rats”, Garry Roberts, ka vdekur në moshën 72-vjeçare.

Grupi irlandez i rock-ut njoftoi lajmin në një deklaratë duke e përshkruar Roberts si “djaloshi që sintetizoi ndjenjë se kush janë ”Rats”.


Roberts ishte një anëtar themelues i grupit, i cili u formua në Dublin në 1975, i udhëhequr nga këngëtari Bob Geldof.

Boomtown Rats njoftuan vdekjen e Garry Roberts këtë mëngjes, duke e përshkruar atë si një “mik të vjetër dhe kitarist të madh”.

“Anëtarët e mbetur të grupit, Pete, Bob dhe Simon, Darren dhe Al, shprehin solidaritetin e tyre më të thellë me familjen dhe miqtë e tij.
Skip to toolbar