Veriu i Izraelit në flakë, Hezbollahu godet me raketa dhe përhap zjarr

BOTA


Hezbollahu ka nisur një sulm me raketa kundër Izraelit. Raketat e lëshuara nga Libani shkaktuan një zjarr në rajonin e Galilesë së Epërme të Izraelit, duke përfshirë një sipërfaqe të madhe.

Dhjetëra raketa të lëshuara shkaktuan zjarre në shumë pika në rajonet e Galilesë dhe Golanit, ndërsa ekipet që iu përgjigjën zjarrit ishin të pamjaftueshme, dhe u dërguan përforcime. Flakët kanë mbërritur edhe në zonat e banuara, ku kanë mbetur të plagosur 6 zjarrfikës. Disa shtëpi në vendbanimin izraelit Margaliot u evakuuan.


Veriu i Izraelit në flakë, Hezbollahu godet me raketa dhe përhap

Edhe për shuarjen e flakëve ndërhynë ekipet si nga toka ashtu edhe nga ajri, zjarri shpërtheu sërish dhe u rrit në shumë pika për shkak të raketave të hedhura më vonë. Në deklaratën e bërë në llogarinë zyrtare të Izraelit X, thuhej: “Ne do të marrim çdo masë paraprake për të mbrojtur izraelitët nga ata që përpiqen t’i dëmtojnë ata.”

Udhëheqësi kryesor i opozitës Yair Lapid tha në postimin e tij në llogarinë e tij X, “Veriu është në zjarr dhe qeveria Netanyahu nuk ka asnjë menaxhim apo strategji”. Sipas të djathtës ekstreme Ahronot, ministri i Sigurisë Kombëtare i ekstremit të djathtë Itamar Ben-Gvir kërcënoi se do të digjte Libanin.

Veriu i Izraelit në flakë, Hezbollahu godet me raketa dhe përhap

Hezbollahu lëshon herë pas here sulme me raketa në përgjigje të masakrave të Izraelit në Gaza. Izraeli, i cili ka luftuar raketat duke përdorur sisteme të mbrojtjes ajrore, tani duhet të luftojë zjarrin e shkaktuar nga raketat.
Skip to toolbar