Vrasja e mësuesit që bënte karikatura të Profetit Muhamed, Macron: Sulm terrorist

BOTA


Presidenti i Francës, Emmanuel Macron ka reaguar në lidhje me vrasjen e mësuesit në Paris, duke e cilësuar ngjarjen sulm terrorist islamik. Sulmi ndodhi dje rreth orës 17:00 sipas kohës lokale në Paris, ndërsa sulmuesi është qëlluar për vdekje nga policia. Macron tha se mësuesi – i cili ende nuk është identifikuar – është vrarë sepse ka mësuar “lirinë e shprehjes”. “Ata nuk do të fitojnë… Ne do të veprojmë”, tha Macron teksa vizitoi vendin ku ndodhi vrasja.


Kjo ngjarje po hetohet nga prokurorët për terrorizëm. Nisin hetimet për terrorizëm pasi një mësuesit iu pre koka afër Parisit. Sipas gazetës Le Monde, viktima ishte mësues i historisë dhe gjeografisë. Ai, sipas kësaj gazete, kishte shfaqur karikatura të Profetit Muhamed para nxënësve, si pjesë e lirisë së shprehjes. Por, kjo gazetë ka raportuar se mësuesi u ka kërkuar nxënësve myslimanë të largohen nga klasa, nëse ata ndihen të ofenduar me shfaqjen e pamjeve të Profetit.

Sulmuesi me thikë është qëlluar për vdekje nga policët, të cilët po tentonin që ta arrestonin. Policia franceze ende nuk ka dhënë asnjë detaj për sulmuesin, ndonëse mediat kanë raportuar se bëhet fjalë për një 18-vjeçar me origjinë çeçene, që kishte lindur në Moskë, raporton BBC.