Zbardhet vrasja e Ardit Spahiut/ Autori kapet në Dubai, porositësit kërkuan ekzekutimin e gjithë familjes  

AKTUALITET


Vrasësi i shqiptarit Ardit Spahiu, i vrarë në Molenbeek në vitin 2020, është kapur në Dubai. Belgjika tani kërkon ekstradimin e tij dhe autori do të ishte një nga kriminelët e parë të dërguar në këtë vend nga Dubai që prej hyrjes në fuqi të traktatit të ekstradimit.

Ardit Saphiu, 38 vjeç, u qëllua në Condorlaan në Molenbeek më 27 nëntor 2020 kur doli jashtë një kafeneje. Autorët, ishin tre, u larguan, por njëri prej tyre u kthye dhe qëlloi shtatë plumba të tjerë në drejtim të Spahiut që ishte në gatishmëri. Ai nuk mbijetoi.


Çështja u lidh shpejt me një grindje shqiptare mes dy klaneve të drogës, të luftuar nga evropianët. Vjedhja e shumë kilogramëve kokainë do të ishte baza e kësaj masakre. Komisionerët e vrasjes në fakt kërkonin që të vritej e gjithë familja e Spahiut, u mësua gjatë hetimeve.

Kështu tashmë autori i dyshuar është arrestuar në Dubai dhe Belgjika kërkon ekstradimin e tij. Nëse ai ekstradohet, i armatosuri do të ishte një nga të dyshuarit e parë të dërguar në vend që nga marrëveshja e ekstradimit me Emiratet e Bashkuara Arabe.

Viktima Spahiu ndodhej ilegalisht në Belgjikë. Ai i përkiste një familjeje nga qyteti shqiptar i Elbasanit, nga e cila disa të rinj u shpërngulën në perëndim dhe përfunduan në botën e drogës. Vetë Spahiu ishte i dyshuar në vitin 2010 për vrasjen e një 52-vjeçari nga një klan konkurrent. Edhe kunati i Spahiut mësohet se ka kryer dy vrasje dhe tani ndodhet në burg. Siç u tha më herët, autori është me të vërtetë një anëtar i klanit rival. Nuk dihet se kur do të ekstradohet i dyshuari.
Skip to toolbar