Zelensky: Po përgatisim një plan për t’i dhënë fund luftës me Rusinë

BOTA


Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky tha se po hartonte një “plan gjithëpërfshirës” për mënyrën se si Kievi beson se lufta me Rusinë duhet të përfundojë.

Nuk ka bisedime publike në vazhdim midis Ukrainës dhe Rusisë dhe bazuar në deklaratat publike të Zelensky dhe presidentit rus Vladimir Putin, të dyja palët duken aq larg sa kurrë më parë kur bëhet fjalë për kushtet e një zgjidhjeje të mundshme paqeje.

Zelensky priti një samit të madh ndërkombëtar në Zvicër në fillim të këtij muaji, në të cilin Rusia nuk ishte e ftuar, për të mbledhur mbështetjen për pozicionin e Ukrainës.

“Është shumë e rëndësishme për ne që të tregojmë një plan për t’i dhënë fund luftës që do të mbështetet nga shumica e botës. Kjo është rruga diplomatike në të cilën po punojmë,” tha ai në një konferencë shtypi në Kiev së bashku me Presidenten sllovene Natasa Pirc Musar.

Më shumë se 90 vende dërguan liderë dhe zyrtarë të lartë në samitin dy-ditor me Zelensky në Zvicër. Shumica dërrmuese e të cilëve ranë dakord për një komunikatë përfundimtare që theksonte nevojën që “integriteti territorial” i Ukrainës të respektohet në çdo zgjidhje.

Por disa vende kyçe që morën pjesë, si India, nuk ranë dakord dhe të tjera, si aleati i Rusisë, Kina, bojkotuan samitin në shenjë proteste ndaj mosftesës së Moskës./abcnews.alSkip to toolbar