Zelensky shkarkon shefin e ushtrisë së Ukrainës

BOTA


Shefi i ushtrisë së Ukrainës është shkarkuar nga presidenti Volodymyr Zelensky, i cili ka deklaruar se tani është “koha për reforma”.

Njoftimi vjen pasi thashethemet për një përçarje mes Valerii Zaluzhnyt dhe presidentit ukrainas filluan të qarkullonin muaj më parë.


Zaluzhny është konsideruar hero kombëtar nga shumë ukrainas për luftën kundër rusëve që nga shkurti i vitit 2022.

Zelensky pohoi se e kishte takuar sot gjeneralin dhe se i kishte konfirmuar shkarkimin duke i thënë kishte ardhur koha për ndryshime në udhëheqjen ushtarake.
Skip to toolbar