Zjarri përfshin shkollën fillore në Kinë, ndërrojnë jetë 13 fëmijë të mitur

BOTA


13 nxënës të moshave 9 dhe 10 vjeç është konfirmuar se kanë ndërruar jetë pasi një zjarr shpërtheu në një shkollë fillore në Kinën qendrore, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve Xinhua.

Zjarri vdekjeprurës ndodhi të premten mbrëma në shkollën Yingcai në fshatin Yanshanpu, provincën Henan. Sipas mediave të huaja drejtori i shkollës, pranë qytetit Nanyang, është arrestuar dhe një hetim është duke u zhvilluar lidhur me rastin.


Sipas BBC rreth 30 nxënës ndodheshin në shkollë kur shpërtheu zjarri, i cili u shua më pak se një orë pasi zjarrfikësit u alarmuan.
Skip to toolbar