Zona e DC-së përgatitet për stuhitë shkatërruese të mbrëmjes, breshër dhe tornado

BOTA


 Zona e Uashingtonit të hënën u përgatit për stuhi të forta shkatërruese, duke përfshirë tornado, breshër dhe vetëtima, dhe zyrtarët paralajmëruan banorët të qëndrojnë brenda dhe të përgatiten për më të keqen.

Shiu filloi të binte në Uashington pak pas orës 17:00. dhe qiejt gradualisht u kthyen në gri të errët, një pararendës i motit të keq dhe ndërprerjeve masive të energjisë që ishin parashikuar.

Shërbimi Kombëtar i Motit lëshoi një paralajmërim për tornado në zonën më të madhe të DC, që zgjat deri në orën 21:00, si dhe një paralajmërim për përmbytje që zgjat deri të martën në mëngjes. Një deklaratë e posaçme e Shërbimit të Motit paralajmëroi: “Ekziston një kërcënim i konsiderueshëm për erërat e dëmshme dhe shkatërruese në nivel lokal me fuqi uragani, së bashku me potencialin për breshër dhe tornado të mëdha”.

Përhapja e stuhisë ishte masive, me paralajmërime për tornado të postuara në 10 shtete nga Tenesi deri në Nju Jork. Por Shërbimi Kombëtar i Motit tha se zona e shqetësimit më të madh përqendrohet në rajonin Uashington-Baltimore.

Më shumë se 1,300 fluturime në SHBA ishin anuluar deri të hënën pasdite dhe 5,500 ishin vonuar. Më shumë se një e katërta e anulimeve ishin në Aeroportin Ndërkombëtar Hartsfield-Jackson Atlanta.

Administrata Federale e Aviacionit tha se po ndryshonte drejtimin e avionëve rreth stuhive që shkojnë në Bregun Lindor dhe paralajmëroi se ka të ngjarë të fillojë të ndalojë fluturimet brenda dhe jashtë zonës së qytetit të Nju Jorkut, Filadelfia, Uashington, Charlotte-ës dhe Atlantës.

Shtëpia e Bardhë shtyu me 90 minuta fluturimin e Presidentit Joe Biden në një udhëtim katër-ditor që po e çon atë në Arizona, Nju Meksiko dhe Jutah. Shtëpia e Bardhë anuloi gjithashtu një ngjarje për sigurinë kibernetike ku do të shfaqej zonja e parë Jill Biden, Sekretari i Arsimit Miguel Cardona, Sekretari i Sigurisë Kombëtare Alejandro Mayorkas dhe administratorët e shkollave, edukatorët dhe ofruesit e teknologjisë arsimore nga i gjithë vendi. .

Zyra e Menaxhimit të Personelit njoftoi të hënën se të gjithë punonjësit jo emergjent do të duhej të largoheshin para orës 15:00, kur të gjitha zyrat federale u mbyllën.

Në mbrëmjen e hershme, më shumë se 580,000 klientë ishin pa energji elektrike në të gjithë Xhorxhian, Karolinën e Veriut, Merilend, Tenesi dhe Virxhinia – të gjitha shtetet përgjatë rrugës së sistemit të stuhisë.Skip to toolbar