Dëmet e tërmetit në Korçë, Rama: Të gjitha shtëpitë do të ndërtohen

Kryeministri Edi Rama ka reaguar në lidhje me tërmetet e rëna në Korçë dhe dëmet materiale që janë shkaktuar në disa fshatra të qytetit. Rama ka thënë se pas inventarit të dëmeve do të nisë dëmshpërblimi dhe rindërtimi i të gjitha banesave.

“Të gjitha banesat do të rindërtohen. Dje, në Floq dhe Qafëzezë të Korçës, me banorët e prekur nga tërmeti që goditi këtë rajon, si dhe drejtues të institucioneve qendrore dhe lokale. Pas inventarit të dëmeve, nis shumë shpejt dëmshpërblimi dhe rindërtimi për të gjitha familjet e prekura nga kjo fatkeqësi natyrore!.” shkruan Rama krah një video të publikuar ku shfaqen pamje nga banesat e dëmtuara nga tërmeti.

Korça prej tre ditësh vijon të lëkundet duke detyruar shumë banorë të fënë nëpër çadra apo nëpër makinat e tyre. Sipas të dhënave zyrtare 184 banesa janë të dëmtuara, 95 prej të cilave janë prishur tërësisht.

ERTV Live😊: TE GJITHA BANESAT DO TE RINDERTOHEN🤝 – Dje, në Floq dhe Qafëzezë të Korçës, me banorët e prekur nga tërmeti që goditi këtë rajon, si dhe drejtues të institucioneve qendrore dhe lokale. Pas inventarit të dëmeve, nis shumë shpejt dëmshpërblimi dhe rindërtimi për të gjitha familjet e prekura nga kjo fatkeqësi natyrore!

Gepostet von Edi Rama am Montag, 3. Juni 2019

Qeveria miraton dëmshpërblimin për banorët e Astirit

Plot 1 miliardë e 224 milionë lekë janë vendosur në dispozicion të banorëve tek “Unaza e Re” si dëmshpërblim të banesave të tyre që preken nga projekti “Rehabilitimi i segmentit rrugor “Pallati me shigjeta – rrethrrotullimi “Shqiponja””. Shpronësimi i banorëve do të fillojë menjëherë dhe se banorët duhet të paraqesin dokumentacionin përkatës pranë Autoritetit Rrugor Shqiptar dhe Agjencisë Shtetërore të Kadastrës.

Procedurat e kalimit të pronësisë në favor të shtetit dhe shpronësimi i banorëve duhet të nis brenda 30 ditëve, nga data e miratimit të këtij vendimi.

Banorët e Astirit, prej muajsh, protestojnë thuajse çdo ditë, ku kërkojnë dëmshpërblim me vlerën e tregut për pronat e tyre, pavarësisht statusit të legalizimit të tyre. Gjatë protestave nuk kanë munguar edhe përplasjet me policinë.

Skip to toolbar