Meta uron legjendën Demollari për 55 vjetorin e lindjes!

Sulejman Demollari festoi ditëlindjen e tij të 55-të ditën e djeshme. Ish-legjenda e futbollit shqiptar, ekipit të Dinamos së Tiranës dhe më pas asaj të Bukureshtit, ka marrë mesazhe urimi nga njerëz të ndryshëm, mes të cilëve ka qenë dhe Presidenti i Republikës, Ilir Meta.

Në një mesazh urimi drejtuar Demollarit, kreu i shtetit kujton disa nga sukseset e Demollarit si futbollist dhe më pas si trajner. “Edhe 100 pranvera të reja për legjendën e Kombëtareve tona të futbollit, Sulejman Demollari, sot në ditëlindjen e tij”.

“Pata fatin ta ndjek këtë gjeni të futbollit tonë, që nga shkëlqimi i tij me Kombëtaren e të rinjve, me Shpresën që skualifikoi Gjermaninë dhe ekipe të tjera të mëdha, si dhe në të gjitha ndeshjet e Kombëtares sonë që fitonte ndaj Belgjikës dhe ekipeve të njohura të kohës”.

“Simbol i dy Dinamove, të Tiranës dhe Bukureshtit, Sula mbetet modeli i adhuruar i gjithë sportdashësve për talentin e pakufishëm, për vizionin dhe imagjinatën e tij që bënte diferencën, për shpirtin e ekipit që frymëzonte nga minuta e parë në të fundit dhe korrektësinë shembullore.
Në këtë 55-vjetor urimet më të mira edhe për familjen e tij, që e mbështeti aq shumë dhe gjithë fansat e tij”.

Naser Aliji tregon dramën: E vështirë të përshatesha pas humbjes së babait!

Naser Aliji e ka nisur mbarë vitin 2019, duke luajtur rregullisht me skuadrën e Dinamos së Bukureshtit. Ai ka bërë paraqitje të mira, të cilat e rikthyen mbrojtësin edhe në ekipin kombëtar të Shqipërisë në muajin mars.

Viti i kaluar ishte dramatik për Alijin, pasi humbja e babit, për shkak të një sëmundje të rëndë, bëri që futbollisti të luante në ekipe amatore në Zvicër, vetëm për të qëndruar pranë familjes së tij.

Tani ka ndryshuar gjithçka, dhe pas dëshpërimit të thellë ka ardhur dhe “lumturia”, të paktën në aspektin profesional, pasi ndarja nga jeta e babait, është humbje e madhr për mbrojtësin kuqezi.

Së fundi, Naser Aliji ka folur në një intervistë për “Gazeta Sportiluror”, 25-vjeçari tregon mësimet që ka marrë nga babi dhe momentet e kaluara me të.

“Gjëja më e vështirë ishte që të përshtatesha sërish me jetën pa babanë tim. E humba shtatorin e shkuar dhe akoma nuk e kam marrë veten, ishte goditja më e rëndë e jetës sime. Gjithmonë kam thënë se jetën duhet ta fillosh nga e para e të pranosh realitetin, pavarësisht sa mizor që është. Por cili person mund ta pranojë në mendje vdekjen e parakohshme të një prindi.

“Jeta ime vazhdon, por kurrë s’mund ta harroj babanë tim, gjithmonë do të ketë një vend në mendjen dhe zemrën time. Nuk ishte një vdekje që na erdhi si rrufe. Ai kishte kancer që s’mund të trajtohej. Edhe nëse e di që do të ndodhi, nuk mund të thuash se është më e lehtë. Thjesht isha i lumtur që isha pranë tij në ditët e fundit. Kjo më lehtësoi pak dhimbjet.

“Gjëja më e rëndësishme është që të respektosh prindërit e tu e të mësosh prej tyre. Dëgjojini sa më shumë të jetë e mundur që të mësoni diçka. Fëmijët e sotëm duhet t’i respektojnë më shumë prindërit dhe gjyshërit. Kur isha i vogël nuk kisha pajisje elektronike ose para, kisha vetëm një top dhe një ëndërr: Të bëhesha futbollist e të bëhesha dikush. Mendoj se në epokën e pajisjeve elektronike dhe rrjeteve sociale, respekti dhe ambicia për ndjekur ëndrrat e tua ka humbur.

“Babai më ka mbështetur gjithmonë. Më mësoi diferencën midis të mirës e të keqes, e kam dëgjuar gjithmonë. Është e trishtueshme që disa fëmijë nuk mësojnë nga prindërit e tyre. Ndihem me fat që nuk kam pasur pajisje elektronike, celularë e të tjera kur isha fëmijë. Gjithë këto gjëra të shpërqendrojnë e s’të lënë të mësosh diçka shumë të vlefshme”, – tha me dhimbje Aliji.

Skip to toolbar