Siri: Raketa ruse kundër grupeve të milicisë në Idlib

Bombardime intensive ajrore janë njoftuar të kenë ndodhur në rajonin verior sirian të Idlib, në të cilin jetojnë të paktën tre milionë civilë. Në zonën që operojnë trupat anti-qeveritare mesohet se forcat e qeverisë siriane dhe ato Ruse kanë realizuar një fushatë bombardimesh intensive nga toka dhe ajri.

Lajmin e ka publikuar Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut, i cili i konfirmon nga terreni ngjarjet e fundit, ku gjithashtu mësohet se dhe qytetit Jisr ash Shughur në jug të Idlib, është bombarduar në mënyrë të përsëritur nga raketa me rreze të largët të lëshuara nga flotat rusë në detin Mesdhe.

Skip to toolbar