Treshja e sulmit të Barçës mposht Eibar, ngjitet në krye

Barcelona ka kaluar pa shumë probleme transfertën e Eibar, ku ka triumfuar 3-0, një fitore që e lejon përkohësisht të marrë vendin e parë, në pritje të rezultateve të takimeve të tjera. Katalanasit kanë 19 pikë, 1 më shumë sesa Real Madrid, që luan në mbrëmje.

Që në fillim katalanasit treguan dominimin, por tentativa më e suksesshme rezultoi në minutën e ‘13 kur Antoine Griezmann pas asistit të Lenglet mposhti portierin e Eibar, duke zhbllokuar shifrat. Edhe pse pati shumë kohë në dispozicion pjesa e parë u mbyll me këto shifra, ndërsa në të dytën radha për të shënuar ishte e Lioenl Messi-t. Ishte një këmbëngulje e Suarez dhe më pas asisti i Griezman ajo që e çoi Messi-n në një pozicion të volitshëm për të shënuar dhe për të dyfishuar rezultatin.

Në minutat në vijim pati kohë edhe për një gol të Luis Suarezit. Një top i mrekullueshëm nxori Messin përballë portierit, por ky i fundit u tregua mjaft altruist duke pasur te uruguaiani që nuk e pati të vështirë të realizonte. Me këtë fitore Barcelona merr përkohësisht vendin e parë, në pritje të rezultateve të sfidave të Real Madrid dhe Getafe-s.