Acari “pushton” Shqipërinë, rënie drastike e temperaturave gjatë kësaj jave

AKTUALITET


Pas disa ditëve me mot të qëndrueshëm gjatë kësaj jave vendi ynë do të përfshihet nga një mot i ftohtë, si pasojë e depërtimit të masave të ftohta polare që kanë përfshirë jo vetëm vendin tonë por pjesën më të madhe të Europës.

Si shkak i këtij depërtimi problematik do të bëhen ngricat e forta në akset rrugore.


Temperaturat pritet të zbresin deri në -7 gradë Celsius në disa zona dhe nuk do të mungojë edhe reshjet e dëborës.

Përjashtim bën dita e sotme ku moti pritet të jetë me reshje shiu të herëpasherëshme me intensitet të ulët e hera – herës mesatar në dy ekstremet veri- jug.

Në zonën e Alpeve, verilindje mbi 1000 metër dhe malësitë e jugut në lartësitë mbi 800 metër reshje bore me intensitet të ulët lokalisht mesatare. Era me drejtim verilindje – juglindje shpejtësi 1-8m/s, përgjatë vijës bregdetare dhe lugina era heras-herës bëhet relativisht intensive me shpejtësi 10-15m/sek. Valëzimi në do të jetë dete 1-3 ballë

Ndërkohë, gjatë ditës së martë moti pritet të jetë i kthjellët dhe me alternime vranësirash. Nuk do të mungojë prania e ngricave përgjatë akseve rrugore në relievet malore dhe mjegulla në orët e mëngjesit në zonat luginore. Era do të jetë me drejtim verilindje – juglindje shpejtesi mesatare 1-8m/s, përgjatë vijës bregdetare sidomos në bregun verior dhe lugina era heras-herës bëhet relativisht intensive shpejtësi deri në 9-17m/sek. Valëzimi në detet do të jetë 1-3 ballë.

Gjatë ditës së mërkurë, të enjten dhe të premten moti pritet të jetë kryesisht i kthjellët me vranësira të pakta deri mesatar. Ngrica të forta përgjatë akseve rrugore në relievet malore do të jenë të pranishme dhe nuk do të mungojë mjegulla në orët e mëngjesit në zonat luginore. Era do të jetë me drejtim verilindje – veriperëndim me shpejtesi 1-7m/sek dhe valëzimi në detet 1-3 ballë.
Skip to toolbar