Grup hetimi shqiptar për shpërthimin, nisen drejt Letonisë

Më të fundit


Ministria e Mbrojtjes ka ngritur me urgjencë një grupi hetimi, Task-Force, për shpërthimin e ndodhur dje në Letoni ku humbi jetën ushtarakja shqiptare  Zarife Hasanaj dhe u plagosën dy ushtarakë të tjerë.

Task-Forca hetimore shqiptare ka në përbërje përfaqësues nga Agjencia e Inteligjences dhe Sigurisë se Mbrojtjes, Policia Ushtarake dhe Drejtoria e Inspektimit në Ministrinë e Mbrojtjes. Ajo do të punoje për rrethanat e ngjarjes, mbledhjen e provave së bashku me hetuesit letonezë.


Drejt Letonisë do të udhëtoje edhe ministrja Olta Xhaçka e cila ka ndërprerë vizitën zyrtare në Itali ku do të takohej me kryeministrin, Juseppe Conte dhe homologen italiane Elisabetta Trenta.
Skip to toolbar