Jep dorëheqjen sekretarja britanike e Mjedisit Therese Coffey

BOTA


Sekretarja britanike e Mjedisit, Therese Coffey dha dorëheqjen të hënën. Njoftimi u bë i ditur nga vetë ajo përmes një letre drejtuar kryeministrit Rishi Sunak ndërsa ai riorganizoi kabinetin e tij të lartë.

“Unë e konsideroj se tani është koha e duhur për t’u tërhequr nga qeveria”, shkroi ajo në letër.Coffey ka mbajtur disa poste të rëndësishme, përfshirë ministrin e shëndetësisë dhe ministren e punës dhe pensioneve, dhe gjithashtu ka shërbyer si zëvendëskryeministre nën paraardhësin e Sunak, Liz Truss.

Sunak e falenderoi atë për “shërbimin e përkushtuar”.

“Ju keni nxitur punën në të gjithë qeverinë për të mbështetur ekonominë rurale dhe keni marrë masa për të mbrojtur prodhimin e ushqimit këtu në shtëpi”, tha Sunak.

Jep dorëheqjen sekretarja britanike e Mjedisit Therese CoffeySkip to toolbar