Lufta në Gaza, 187 palestinezë të vrarë në 24 orët e fundit

BOTA


Ministria e shëndetësisë në Gazën e drejtuar nga Hamasi tha të premten se të paktën 21,507 njerëz janë vrarë në territorin palestinez që nga shpërthimi i luftës me Izraelin gati 12 javë më parë.

AFP raporton se shifra përfshin 187 viktima gjatë 24 orëve të fundit. Ministria shtoi se 55,915 njerëz janë plagosur në Gaza gjatë luftimeve, të cilat filluan më 7 tetor pas sulmit të papritur të Hamasit brenda Izraelit jugor.


Përveç kësaj, 300 palestinezë janë vrarë gjatë bastisjeve izraelite dhe operacioneve të sigurisë në Bregun Perëndimor të pushtuar që nga 7 tetori.

Sulmi i Hamasit më 7 tetor vrau rreth 1200 në Izrael dhe rreth 240 njerëz u rrëmbyen dhe u morën si pengje brenda Gazës . Pak më shumë se 100 prej tyre janë liruar deri më sot. Izraeli ka thënë se ka humbur të paktën 160 trupa gjatë fushatës së tij tokësore brenda Rripit të Gazës./abcnews.al
Skip to toolbar