Marrëveshja e grurit, konfirmohet takimi Putin-Erdogan në Soçi

BOTA


Kremlini ka konfirmuar sot takimin e presidentit rus Vladimir Putin me homologun turk Recep Erdoğan. Takimi vjen në një kohë kur negociatat për marrëveshjen e grurit të Detit të Zi vazhdojnë. Takimi do të mbahet në qytetin jugor rus të Soçit të hënën.

“Në të vërtetë, negociatat do të zhvillohen të hënën në Soçi”, u tha gazetarëve të premten zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov.


Takimi do të mbahet në vazhdën e përpjekjeve të Ankarasë për të bindur Moskën që të rishqyrtojë tërheqjen e saj nga marrëveshja e grurit të Detit të Zi.

Kujtojmë se Rusia u tërhoq nga nisma në korrik, gati një vit pasi ajo u ndërmjetësua nga Turqia dhe Kombet e Bashkuara për të garantuar kalimin e sigurt të grurit ukrainas përmes Detit të Zi dhe për të ndihmuar në lehtësimin e eksporteve ruse të grurit dhe plehrave kimike.

Pas bisedimeve dypalëshe në Moskë me homologun e tij turk, ministri i jashtëm rus Sergej Lavrov përsëriti të enjten se Rusia do të jetë gati të ribashkohet me nismën e Detit të Zi sapo të shohë garanci se përfitimet e premtuara për Rusinë do të zbatohen.

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, më vonë të enjten paraqiti “një grup propozimesh konkrete” për të rinovuar marrëveshjen në një letër drejtuar Lavrov.

Nisma e Detit të Zi ka qenë domethënëse në stabilizimin e tregjeve globale të ushqimit që nga fillimi i luftës në shkurt të vitit të kaluar, veçanërisht për vendet më të varfra që mbështeten më shumë në furnizimet me drithëra nga rajoni.
Skip to toolbar