Merr fund pengmarrja e disa personave në një klub nate në Holandë, arrestohet autori

BOTA


Ka përfunduar pengmarrja e disa personave në klubin e natës në Holandë.

Sipas mediave të huaja, autori i armatosur me armë dhe eksploziv i pengmarrjes u prangos nga Policia.


Ndërkohë dy burra, duke përfshirë një me maskë, u panë më vonë duke u larguar nga vendi i ngjarjes.

Tre pengje, që besohet se ishin punonjës të klubit të natës, u panë duke ikur nga ndërtesa me duart mbi kokë rreth një orë para se burri të ndalohej.

Më parë, oficerët e armatosur rëndë rrethuan një pjesë të qytetit të Ede dhe u kërkuan njerëzve të “qëndrojnë larg” nga zona, duke shtuar: “Qëndroni brenda dhe mos ejani të shikoni”.

Rreth 150 shtëpi aty pranë u evakuuan ndërsa autoritetet u morën me “një situatë pengjesh që përfshinte disa njerëz”, tha policia në ‘X’.

Gazeta kombëtare de Telegraaf raportoi se njeriu që mori peng njerëzit ishte i armatosur me armë dhe eksplozivë, duke cituar disa burime anonime.

Raporti thotë se burri dyshohet se hyri në klubin e natës në kohën e mbylljes dhe “kërcënoi të hidhte në erë vendin”.

Nuk kishte asnjë tregues se situata e pengjeve është e lidhur me terrorin, tha policia në një deklaratë në X.
Skip to toolbar