Pavarësia e Amerikës. Meta injoron ambasadën dhe përgëzon… emigrantët

AKTUALITET


4 korriku është Dita e Pavarësisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ndaj dhe kryeministri Rama dhe Presidenti Meta e kanë nisur mëngjesin e së enjtes me një urim të veçantë. Rama (i cili ka ditëlindjen e tij sot) i cilëson SHBA-të si miq dhe aleatët më të mëdhenj të Shqipërisë.

“Në këtë ditëlindje të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, miqve e aleatëve më të mëdhenj të Shqipërisë dhe shqiptarëve, ju priftë e mbara të gjithëve”, shkruan Rama.


MIRËMËNGJES 😊 dhe në këtë ditëlindje të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, miqve e aleatëve më të mëdhenj të Shqipërisë dhe shqiptarëve, ju priftë e mbara të gjithëve🇦🇱🙏🇺🇸

Gepostet von Edi Rama am Mittwoch, 3. Juli 2019

Edhe presidenti Meta ka postuar një urim, por në asnjë rresht nuk i cilëson SHBA-të aleatë, por më shumë është përqëndruar tek komuniteti shqiptar në Amerikë, që sipas tij është shumë i shqetësuar për krizën pa rrugëdalje ku ndodhet vendi ynë.

“Gëzuar Festën e SHBA! Një rast i mirë sot në veçanti për të uruar të gjithë komunitetin e mrekullueshëm shqiptar që jeton në SHBA dhe që kontribuon fuqishëm për të përforcuar lidhjet dhe marrëdhëniet tona në të gjitha fushat, në mënyrë që raportet shqiptaro-amerikane t’i shërbejnë jo vetëm interesave reciproke strategjike, por edhe rritjes së kredencialeve demokratike të Shqipërisë si vend anëtar i NATO-s, që në zemrën e saj ka demokracinë, por edhe si një vend i denjë për të çelur negociatat për anëtarësim me BE në 18 tetor 2019.

Shqiptarët e Amerikës sot nuk ndihen të lumtur me krizën pa rrugëdalje ku ndodhet vendi ynë. Ndaj bëjnë thirrje për reflektim dhe përgjegjshmëri”, shkruan Meta i cili ka bashkëlidhur edhe një artikull të shkruar nga Frank Shkreli, ish-drejtor i Zërit të Amerikës me titull “Zgjedhjet e 30-qershorit: Një poshtërsi për qeverinë shqiptare, një dështim për opozitën, një turp për ndërkombëtarët dhe një fatkeqësi për kombin shqiptar!”, të cilin na fton ta lexojmë.

Mirëmëngjes të gjithëve dhe Gëzuar Festën e SHBA!Një rast i mirë sot në veçanti për të uruar të gjithë komunitetin e…

Gepostet von Ilir Meta am Mittwoch, 3. Juli 2019

Në daljen e tij të fundit për mediat, presidenti Meta sulmoi ashpër faktorin ndërkombëtar në Shqipëri dhe veçanërisht ambasadën e SHBA-ve. Sipas Metës, Rama bashkë me ndërkombëtarët kanë krijuar një juntë apo “një grup të strukturuar PPPd, që punon sipas parimeve të Deep State që synon kapjen e shtetit”. Të gjitha këto akuza, vetëm për faktin se as amerikanët dhe as BE nuk njohu dekretet e tij dhe mbështetën që vendi të zhvillojë zgjedhjet e 30 qershorit, të cilat sot përmes artikullit që na fton të lexojmë, presidenti i cilëson, si një poshtërsi për qeverinë shqiptare dhe një turp për ndërkombëtarët, pra edhe për SHBA.
Skip to toolbar