Moska vendos ish-kryeministren ukrainase Timoshenko në listën e të kërkuarve

BOTA


Rusia ka vendosur ish-kryeministren ukrainase Julia Tymoshenko në listën e saj të të kërkuarve. Media shtetërore ruse e njoftoi këtë, duke cituar bazën e të dhënave të Ministrisë së Brendshme.

Emri i Timoschenkos i bashkohet atij të presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky dhe paraardhësit të tij, Petro Poroshenko. Lista përfshin gjithashtu dhjetëra zyrtarë dhe ligjvënës nga Ukraina dhe vendet e NATO-s.


Gjithashtu në listën e kërkuar është Kaja Kallas, kryeministre e Estonisë, e cila ka mbështetur një rritje të ndihmës ushtarake për Kievin dhe sanksione më të forta kundër Moskës.

Lista përfshin prokurorin e Gjykatës Ndërkombëtare Penale, i cili vitin e kaluar përgatiti një urdhër për presidentin Vladimir Putin për akuzat për krime lufte./abcnews.al
Skip to toolbar