Nga artistët, politikanët dhe yjet ndërkombëtar/ Emrat e njohur që humbën jetën në 2023

BOTA


Nga aktorët, muzikantët, yjet e muzikës, te këngëtarët aktorë e prezantues të njohur të televizionit bota ka humbur emra të mëdhenj dhe të famshëm këtë vit.

Në 2023 i kemi thënë lamtumirë legjendave të fushave të ndryshme të artit dhe jo vetëm.


Aktori i njohur nga Koreja e Jugut, Lee Sun-kyun u gjet i vdekur më 27 dhjetor. Lee njihet ndërkombëtarisht për rolin e tij në filmi fitues të çmimit Oscar “Parasite”.

Tom Wilkinson, aktori dy herë i nominuar për Oscar nga filmat përfshirë “Shakespeare in Love”, “The Full Monty” dhe “Michael Clayton”, vdiq të shtunën, më 30 dhjetor, në moshën 75 vjeçare.

Komediani Tom Smothers, i cili bashkë me vëllain e tij përformuan si dyshja e komedisë Smothers Brothers, ndërroi jetë të martën më 26 dhjetor, në moshën 86-vjeçare.

Laura Lynch humbi jetën pasi u përfshi në një aksident me makinë më 22 dhjetor. Ngjarja ndodhi në Hudspeth në Teksas. Lynch ishte një nga themelueset e grupit të njohur më parë si The Dixie Chiks.

Andre Braugher, aktori që fitoi Emmy, vdiq në moshën 61-vjeçare më 11 dhjetor për shkak të një sëmundjeje, shkruan CNN.

Një tjetër humbje gjatë këtij viti ishte edhe aktori i nominuar për Oscar, Ryan O’Neal, i cili luaji në filmat e njohur si “Love Story” dhe “Paper Moon”. Ai vdiq në moshën 82-vjeçare.

Producenti i famshëm televiziv , Norman Wings dhe The Moody Blues dhe bashkëpunëtor i Paul McCartney, vdiq më 5 dhjetor, në moshën 79 vjeçare.

Sandra Day O’Connor, e cila hapi gjurmët si gruaja e parë që u ul në Gjykatën e Lartë, vdiq në moshën 93-vjeçare.

Shane MacGowan , këngëtari kryesor i grupit irlandez The Pogues, vdiq në moshën 65-vjeçare.

MacGoëan dhe The Pogues janë të njohur gjerësisht për hitin e Krishtlindjeve të vitit 1988 “Fairytale of New York”.

Elliott Erwitt , fotoreporteri dhe regjisori që dokumentoi detajet e jetës amerikane për më shumë se gjashtë dekada, vdiq më 29 nëntor në moshën 95-vjeçare.

Henry Kissinger, një ish-sekretar amerikan i shtetit dhe këshilltar për sigurinë kombëtare, i cili u arratis nga Gjermania naziste në rininë e tij për t’u bërë një nga figurat më me ndikim dhe më të diskutueshëm të politikës së jashtme në historinë amerikane, vdiq në moshën 100-vjeçare më 29 nëntor.

Mary Cleave, astronautja e NASA-s e cila në vitin 1989 u bë gruaja e parë që fluturoi në një mision të anijes kozmike pas fatkeqësisë Challenger, vdiq në moshën 76-vjeçare, njoftoi agjencia hapësinore më 29 nëntor.

Frances Sternhagen, një interpretuese veterane e ekranit e njohur për punën e saj në filma si “Misery” dhe si Bunny në serialin e HBO “Sex and the City”, vdiq në moshën 93-vjeçare.

Marty Krofft, bashkëprodhuesi i shfaqjeve televizive ikonike për fëmijë, duke përfshirë “HR Pufnstuf” dhe “Land of the Lost”, më 25 nëntor.

Astronauti Frank Borman, i cili komandonte misionin e parë në orbitën e Hënës, vdiq më 7 nëntor, njoftoi NASA. Ai ndërroi jetë në moshën 95-vjeçare.

Matthew Perry, aktori që luajti si Chandler Bing në “Friends”, u gjet pa jetë në shtëpinë e tij në Los Angeles më 28 tetor. Ikona e “Friends” u nda nga jeta në moshën 54-vjeçare.

Wby Charlton, i madhi i Manchester United, i cili luajti një rol kryesor në fitoren e Anglisë në Kupën e Botës 1966, vdiq në moshën 86-vjeçare, më 21 tetor.

Aktori Michael Gambon, i cili luajti Dumbledorin në gjashtë nga tetë filmat e “Harry Potter”, vdiq pas një “një sulmi nga pneumonia”, më 28 shtator.

Aktori David McCallum, i njohur për rolin e tij si kryeekzaminuesi mjekësor Donald “Ducky” Mallard në proceduarin e gjatë të CBS “NCIS”, vdiq më 25 shtator në moshën 90 –vjeçare.

Artisti i njohur kolumbian Fernando Botero, një nga piktorët dhe skulptorët më të suksesshëm të shekullit të 20-të, vdiq në moshën 91-vjeçare, konfirmoi vajza e tij Lina Botero më 15 shtator.

Steve Harwell këngëtari që ishte pjese e grupit rock Smash Mouth, vdiq më 4 shtator, shkruan CNN.

Ish-guvernatori i Nju Meksikos , Bill Richardson, një personazh  i politikës demokratike, i cili për vite me radhë ishte sekretar i Energjisë dhe ambasador i Kombeve të Bashkuara nën administrimin e Klintonit, vdiq më 1 shtator. Ai ishte 75 vjeç.

Jack Sonni, ish-kitaristi i grupit rok britanik Dire Straits, vdiq në moshën 68-vjeçare, njoftoi grupi në mediat sociale më 31 gusht.

W Barker, prezantuesi i “Price Is Right”, i spikatur për sensin e humorit dhe mbrojtës i kafshëve e bëbë atë njeriun më të dashur në televizion për më shumë se 35 vjet. Ai  vdiq në moshën 99-vjeçare më 26 gusht.

James Buckley, një ish senator konservator amerikan dhe një gjykatës federal i emëruar nga Reagan, vdiq në moshën 100 vjeçare, konfirmoi Partia Konservatore e Shtetit të Nju Jorkut për CNN më 18 gusht.

DJ Casper, i njohur për këngën popullore “Cha Cha Slide”, vdiq pas një beteje me kancerin, më 7 gusht.

Ndërkohë William Friedkin, regjisor i filmave ikonë të viteve 1970 si “The French Connection” dhe “The Exorcist”, vdiq në moshën 87-vjeçare,

Paul Reubens, i cili gjeti famë si personazhi i çuditshëm burrë-fëmijë Pee-ëee Herman, vdiq më 30 korrik. Ai ishte 70 vjeç. Reubens kishte vite që luftonte kancerin.

Randy Meisner, i cili ishte bashkëthemelues i grupit legjendar të rok The Eagles dhe shërbeu si basist dhe vokalist, vdiq më 26 korrik,  në moshën 77 vjeçare.

Këngëtarja Sinéad O’Connor vdiq në moshën 56-vjeçare, sipas RTE, transmetuesi publik i Irlandës, më 26 korrik.

Albumi i parë i O’Connor, “The Lion and the Cobra”, u publikua me vlerësimin e kritikëve në 1987, por ishte albumi i dytë i O’Connor, “I Do Not Ëant Ëhat I Haven’t Got”, duke e  bërë atë artisten më të  njohur. Interpretimi i saj i këngës së Prince “Nothing Compares 2 U” u ngjit në vendin e parë në 1990 dhe u nominua për shumë Grammy.

Këngëtari legjendar Tony Bennett, i njohur më së shumti për këngën “I Left My Heart in San Francisco”, vdiq më 21 korrik në moshën 96-vjeçare. Bennett fitoi 19 çmime Grammy gjatë një karriere që përfshin tetë dekada.

Milan Kundera, shkrimtari çek i cili u bë një nga romancierët më me ndikim të shekullit të 20-të, por e kaloi pjesën më të madhe të jetës së tij në izolim, vdiq në Paris më 11 korrik,  në moshën 94 -vjeçare.

Alan Arkin, ylli fitues i Oskarit i “Little Miss Sunshine”, vdiq në moshën 89-vjeçare. Ai gjithashtu fitoi nominime për Oscar për interpretimet e tij në “The Heart is a Lonely Hunter” dhe “Argo.

John B. Goodenough, inxhinieri fitues i çmimit Nobel, kontributet e të cilit në zhvillimin e baterive litium-jon revolucionarizuan teknologjinë portative, vdiq më 26 qershor, sipas Universitetit të Teksasit në Austin. Treat Williams, një aktor që luajti në dramat televizive “Blue Bloods” dhe “Everëood”, vdiq më 12 qershor si pasojë e një aksidenti me motor.

Tina Turner, këngëtarja dinamike e rock dhe soul e cila u ngrit nga fillimet modeste dhe mposhti një martesë famëkeqe abuzive për t’u bërë një nga artistet femra më të njohura të të gjitha kohërave, vdiq në moshën 83-vjeçare më 24 maj.

Harry Belafonte, këngëtari, aktori dhe aktivisti që u bë një mbështetës i lëvizjes për të drejtat civile, vdiq më 25 prill në moshën 96-vjeçare.

Ish-gjyqtari i “Dancing With the Stars” Len Goodman vdiq më 22 prill në moshën 78-vjeçare. Paul Cattermole, nga grupi pop britanik S Club 7, vdiq në moshën 46 vjeçare, disa javë pasi grupi pop njoftoi një turne të madh ribashkimi.

Legjenda e ekranit italian Gina Lollobrigida vdiq në moshën 95-vjeçare. Së bashku me Sophia Loren, Lollobrigida erdhi për të simbolizuar aktoret italiane në vitet 1950 dhe 1960.

Këngëtarja Lisa Marie Presley, vajza e vetme e të ndjerit Elvis Presley dhe Priscilla Presley, vdiq më 12 janar, disa orë pasi u shtrua në spital pas një arresti të dukshëm kardiak, tha nëna e saj. Ajo ishte 54 vjeç kur ndërroi jetë.

Jeff Beck, kitaristi i rock-ut që konsiderohet ndër më të mëdhenjtë e të gjitha kohërave, vdiq në moshën 78-vjeçare.

Bernard Kalb, gazetari dhe drejtuesi themelues i programit “Burime të besueshme” të CNN, vdiq më 8 janar. Art McNally, “babai i përsëritjes së menjëhershme” dhe zyrtari i parë i lojës i futur në Sallën e Famës së Futbollit Pro, vdiq më 1 janar në moshën 97-vjeçare.

Benjamin Zephaniah vdiq në dhjetor në moshën 65 vjeçare, vetëm tetë javë pas një diagnoze të kancerit të trurit.

Haydn Gëwynne vdiq nga kanceri në moshën 66-vjeçare në tetor. Këngëtari Jimmy Buffett, i cili vdiq në shtator në moshën 76-vjeçare, luftoi me kancerin e lëkurës për vite para vdekjes së tij.
Skip to toolbar