Nigeria peticion kundër martesës së detyruar të 100 vajzave

BOTA


Një grup nigerian për të drejtat e njeriut, ka nisur një peticion për të ndaluar planet e liderëve fetarë myslimanë për të martuar me forcë 100 vajza dhe vajza të reja në një ceremoni masive javën e ardhshme.

Ky plan u bë i ditur nga kryetari i parlamentit të shtetit federal nigerian të Nigerit, Abdulmalik Sarkindaji, duke deklaruar se prindërit e vajzave janë vrarë nga bandat kriminale dhe duke bërë të ditur se do t’u paguajë personalisht prikat e tyre.


Plani u kritikua nga ministrja e Çështjeve të Grave, Uju Kennedy Hanenya, e cila paralajmëroi se do të kërkonte një urdhër gjykate për të ndaluar ceremoninë dhe për të përcaktuar nëse disa nga vajzat ishin të mitura, raporton Reuters.

“Qytetarët e shqetësuar nigerianë” në tekstin e peticionit i bënë thirrje qeverisë nigeriane që t’i jepte përparësi arsimimit të vajzave në vend që t’i detyronte ato të martoheshin.

“Ne bëjmë thirrje për ndalimin e menjëhershëm të martesave të detyruara të propozuara dhe në vend të kësaj të vendosim masa që do t’i fuqizojnë këto vajza të bëjnë jetë dinjitoze dhe të përmbushur,” thuhet në peticion.

Peticioni për ndalimin e kësaj ceremonie u mbështet nga mbi 7000 persona që nga dita e mërkurë.

Pavarësisht peticionit, Sarkindaji dhe “Forumi i Imamëve të Nigerisë” njoftuan se ceremonia do të mbahet më 24 maj./abcnews.al
Skip to toolbar