Një i vdekur në minierën e Martaneshit, arrestohet administratori i galerisë

AKTUALITET


Policia e Bulqizës ka arrestuar administratorin e minierës ku një ditë më parë humbën jetën vagonisti 29-vjeçar A.P. dhe u plagos rëndë kolegu i tij H.B. 40 vjeç.

Sipas njoftimit zyrtar, në pranga ka rënë G.P. 38 vjeç, administrator dhe brigadier i subjektit minerar. Ai akuzohet për shkelje të rregullave të mbrojtjes në punë.


Nga hetimet rezultoi se për shkak të shkeljes së rregullave të mbrojtjes në punë, brenda në galeri u shemb një masiv gurësh, duke zënë poshtë dy minatorët. Njëri prej tyre humbi jetën menjëherë, ndërsa 40-vjeçari ndodhet i plagosur në spital.

Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Dibër, për veprime të mëtejshme, për veprën penale “Shkelja e rregullave të mbrojtjes në punë”.
Skip to toolbar