Polonia akuzon Bjellorusinë dhe Rusinë për armatosjen e emigrantëve

BOTA


Polonia ka pretenduar se Bjellorusia dhe aleati i saj Rusia janë pas një rritjeje të kohëve të fundit të emigrantëve nga ish-shteti sovjetik në Bashkimin Evropian.

Numri i tentativave për kalime të paligjshme kufitare nga Bjellorusia në Poloni është rritur në muajt e fundit nga vetëm një pjesë e vogël në pothuajse 400 në ditë, thonë zyrtarët polakë, shkruan Sky News.


Rojet kufitare të Polonisë kanë përshkruar gjithashtu sjellje gjithnjë e më agresive nga disa emigrantë në anën bjelloruse të kufirit, duke postuar video në internet të disave duke hedhur gurë, trungje dhe madje duke djegur dru ndaj trupave polake.

Ka pasur raste të ushtarëve dhe rojeve që kanë përfunduar në spital, dhe disa kanë pasur nevojë për qepje pasi janë goditur me thikë ose prerë nga sulmuesit me thikë.

Të martën e kaluar, pranë fshatit Dubicze Cerkiewne, zyrtarët thanë se një migrant arriti midis hekurave të barrierës 16 metra të lartë dhe goditi me thikë një ushtar në brinjë.

Qeveria në Varshavë e sheh shtyrjen e re në kufi si një përpjekje të orkestruar nga Rusia dhe Bjellorusia për të nxitur ndjenjën anti-migrante, e cila mund të nxisë partitë e ekstremit të djathtë në votimin parlamentar të BE-së.

“Ne nuk kemi të bëjmë me [vetëm] asnjë azilkërkues këtu, kemi të bëjmë me një operacion të koordinuar, shumë efikas – në shumë nivele – për të thyer kufirin polak dhe përpjekje për të destabilizuar vendin,” Donald Tusk, kryeministri polak. tha javën e kaluar gjatë vizitës së trupave në kufi./abcnews.al
Skip to toolbar