Rezoluta për Kosovën, Çollaku interpelancë me Ramën: Nuk keni kurajo as sa opozita serbe!

KOSOVA


Nënkryetari i PD, Kreshnik Çollaku po zhvillon një interpelancë me kryeministrin Edi Rama në Kuvend për veriun e Kosovës. Çollaku i kërkon Ramës të sqarojë deklaratat e tij që veriu KFOR të marrë në kontroll veriun e Kosovës.

“Më datën 19 qershor, në një status në tëitter, duke iu shtuar atyre që e kishin vënë në presion Kurtin për të tërhequr forcat speciale nga veri, keni deklaruar se albin dil nga vetizolimi deeskalo situatën, tërhiq forcat speciale, ose në të kundërt rezulton të keni një republika të KFOR në veri dhe at lamtumirë sovranitetit të Kosovës. Më 24 qershor e dini se ca ndodhi, një komande e armatosur serbësh tentuan me një agresion të aneksojnë pjesën veriore të Mitrovicës.. po të mos kishte qenë reagimi i policisë së Kosovës, që iu i bënit presion, kufirit rrezikonte të ishte në Ibë.


Pas ngjarjes, ju me disa raste dhe në media të huaja keni kërkuar nga KFOR të marrë në kontroll veriun e Kosovës. Do ishte një shpallje e padeklaruar, do ishte një hap drejt ndarjes së veriut. Në një intervistë diku, si nëpër radhë, shpresoj nga keqkuptimi, keni deklaruar se veriu është një tokë pa zot. Rama nëse do më thoni të gjitha këtij janë lapsuse apo gafa politike, do tërhiqesha në vend dhe do thoja njerëz ndjesë kryeministri është gabuar. Opozita serbe ia drejton gishtin Vuçiçit per sulmin ne Kosove. I thote se eshte projekt politik i tij. Ju thoni se eshte nje njesi terroriste serbe, pikerisht sic thote Vucic. As sa opozita serbe s’keni kurajo ”, tha Çollaku.
Skip to toolbar