Rikthehet Luiza Gega, fiton garën e 3000 metrave në Shkup

Luiza Gega ka triumfuar në garën e 3.000 metrave me pengesa në Ligën e 3-të të turneut kontinental të Atletikës, që po mbahet në Shkup. Atletja shqiptare arriti ta përfundonte për 9 minuta 25 sekonda e 80 të qindtat garën dhe ishte e vetmja që e përfundoi në 10 minuta. Pas saj preu finishin në garën shkupjane, sportistja armene Alaverdian ndërsa e fundit në podium doli serbja Jovanovic.

Gara u mbajt në Shkup të Maqedonisë së Veriut, ndërsa pak më herët njoftoi se do të marrë pjesë në lojërat olimpike “Tokyo 2020”.

Sportistët e delegacionit shqiptar në kampionatin europian ekipor të atletikës kanë bërë një paraqitje të mirë. Franko Burraj spikati në garën e 400 metrave me vendin e parë, madje duke vendosur edhe një rekord të ri kombëtar. Shqiptari Burraj ndali kronometrin në 46 sekonda e 48 të qindtat

Luiza Gega kthehet pesë muaj pasi u skualifikua nga kampionati Europian i Atletikës për shkak të mungesës së informacionit në njohjen e rregullores.