Sulmi me dron në Ministrinë ruse të Mbrojtjes, Moska bën thirrje për hetim

BOTA


Rusia dënoi të shtunën si provokim një sulm me dron në një objekt ushtarak të separatistëve pro-rusë në rajonin separatist të Transdniestrisë të Moldavisë dhe bëri thirrje për një hetim.

Një dron kamikaze goditi një objekt që i përket ministrisë së mbrojtjes të autoritetit separatist gjashtë km (katër milje) nga kufiri me Ukrainën, tha të premten ministria e sigurisë e rajonit.


“Ne e konsiderojmë këtë incident si një provokim tjetër që synon përkeqësimin e situatës tashmë të tensionuar rreth Transdniestrisë. Ne presim një hetim të plotë për të gjitha rrethanat e asaj që ndodhi. Ne besojmë se ata që qëndrojnë pas këtij veprimi të pamatur do të kuptojnë plotësisht pasojat e tij të rrezikshme”, tha në një deklaratë zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme të Rusisë, Maria Zakharova.

Pushtimi i plotë i Ukrainës nga Rusia në shkurt 2022 ngjalli frikën se Moska mund të kërkonte të kalonte në perëndim përmes Ukrainës jugore deri në Transdniestria, duke u lidhur me garnizonin e saj atje. Këto frikë u zbehën ndërsa trupat e Kievit i mundën forcat ruse në anën lindore të lumit Dnipro.

Linjat më të afërta të frontit shtrihen rreth 200 km (125 milje) nga Moldavia lindore.
Skip to toolbar