Adrian bën gafën fatale, Liverpoolin e shpëton Firmino

Pasi mposhti Chelsea në Superkupën e Europës, duke fituar trofeun e parë sezonal, Liverpool ka ruajtur të njëjtin ritëm dhe në kampionat. Në ndeshjen e javës së dytë të Premier League, Liverpool ka mundur në tranfertë Southampton, me rezultatin 1-2. Ishte Mane ai që realizoi golin e parë për Liverpool në fund të kohës shtesë në pjesën e parë, me një gol spektakolar nga brenda zonës.

Në të 71` ishte Firmino, që pasi kaloi mbrojtësit kundërshtarë realizoi golin e dytë për Liverpool, që rezultoi edhe goli i fitores, pasi vendasit ngushtuan diferencën në 1-2 në minutën e 83 me Ings, që shënoi pas një gabimi amatoresk të portierit Adrian, që i dhuroi topin kundërshtarit.

Arsenal ka fituar ndaj Burnley duke marrë tre pikët e radhës në javën e dytë të kampionatit. Lacazette në minutën 13` dhe Aubameyang në minutën e 64`, ishin autorët e dy golave që i dhanë fitoren “Topçinjëve”, ndërsa për Burnley shënoi Barnes në minutën e 43` të takimit. Bournemouth fitoi në transfertën e Aston Vilas me rezultatin 2-1, ndëra Brighton barazoi 1-1 me Ëest Ham. Everton fitoi minimalisht ndaj Watford, ndërsa Norwich fitoi 3-1 ndaj Newcastle.

Klopp: Dy javë më parë se njihja portierin Adrian

Liverpool u shpall mbrëmjen e të mërkurës fitues i Superkupës së Europës, duke mundur Chelsea në “Vodafonë Park Arena” të Stambollit. Një ndeshje e çmendur, por me metropolin turk që i solli përsëri fat “The Reds”, pas suksesit 14 vjet më parë kur Liverpool fitonte Champions League ndaj Milanit.

Pas 120 minutash lojë, me ndeshjen që përfundoi 2-2, u desh gjuajtja e penalltive dhe pritja spektakolare e Adrian, që Liverpool të ngrinte lartë trofeun e parë për sezonin e ri të futbollit. Trajneri i kampionëve të europës, Jurgen Klopp ka folur me superlativa për portierin e tij, Adrian San Miguel, i cili bëri mrekullinë duke pritur penalltinë e pestë të Chelsea, që i dha fitoren Liverpool.

“Dy javë më parë, unë as nuk e dija se ku ishte Adrian”, ka thënë Klopp për portierin që i dhuroi trofeun të mërkurën. Portieri 32-vjeçar u bë pjesë e Liverpool vetëm dhjetë ditë më parë, kur ai erdhi nga West Ham për t`u bashkuar me skuadrën e Jurgen Klopp.

Mungesa e Alison, bëri që Adrian të luante titullar në Superkupën e Europës. “Ai luajti një ndeshje të jashtëzakonshme pa asnjë përgatitje. Nuk e di kur luajti për herë të fundit për West Ham”, ka thënë Jurgen Klopp duke i thurur elozhe portierit Adrian.

Skip to toolbar