Amendamentet e PS për listat, Salianji: Çertifikimi i frikës deri në palcë që kanë drejtuesit e Rilindjes

 

Ish-deputeti demokrat, Ervin Salianji, reagon pas propozimit të amendatmente të propozuara një ditë më parë nga Partia Socialiste për listat, që ndonëse PS pretendon se janë 100% të hapura, opozita thotë krejt të kundërtën.

Salianji shkruan në “Facebook” se propozimi i Ramës për lista 100% të mbyllura është çertifikimi i frikës në palcë që kanë drejtuesit e Rilindjes.

Sipas ish-deputetit, “Votimi me renditje pa asnjë diferencë nga zgjedhjet e kaluara tenton të sjellë në parlament të korruptuarit e Rilindjes!”

Reagimi i Salianjit:

Propozimi i Ramës për lista 100% të mbyllura është çertifikimi i frikês në palcë që kanë drejtuesit e Rilindjes se pas humbjes së pushtetit do të humbin dhe ndikimin në PS!

Me lista të hapura është votuesi ai që përcakton se kush bēhet deputet, kandidatët renditen sipas grumbullimit të votave të marra nga qytetarët dhe jo nga renditja e partisë! Nëse renditja e partisë është përcaktuese nuk ka hapje listash! Ky propozim rrëzon dhe propogandën se ndryshimet kushtetuese u bënë për të hapur listat.

Ky palaçollëk i propozuar i rrëzoi mbulesën e fundit dhe i nxorri qartë frikën e përballjes me zgjedhjet dhe qytetarët! Votimi me renditje pa asnjë diferencë nga zgjedhjet e kaluara tenton të sjellë në parlament të korruptuarit e Rilindjes! Fytyrat më të urryera nga qytetarët kërkojnë të imponohen nga Rama me marifet elektoral!

Prokuroria kërkoi 1.6 vite burg, Salianji rrëfehet sonte në “Real Story”

Ish-deputetit i Partisë Demokratike, Ervin Salianji është i ftuar në emisionin “Real Story” të gazetarit Sokol Balla mbrëmjen e të martës në News 24. Salianji, përballë analistëve dhe gazetarëve, do të hedhë dritë mbi akuzat që porkuroria ka ngritur ndaj tij dhe tre personave të tjerë, në lidhje me dosjen “Babalja”. Prokuroria kërkoi të martën dënimin e ish-deputetit të Partisë Demokratike Ervin Salianji, për akuzën “Kallëzim i rremë”.

1 vit e 6 muaj burg, ishte pretenca e Prokurorisë drejtuar Gjykatës për dënimin e Salianjit, pasi akuza pretendon se ish-deputeti ka bërë kallëzim të rremë në lidhje me dosjen “Babalja”, ku akuzonte vëllain e ish-ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj për trafik droge.

Salianji, së bashku me gazetarin Jetmir Olldashi dhe dy personazhet, Fredi Alizoti dhe Albert Veliu, akuzohen se kanë inskenuar një audio-përgjim, ku pretendohej se njëri nga personat që fliste në telefon ishte vëllai i ish-ministrit Xhafaj, Agron Xhafaj.

Pas ekspertizës së audios, Prokuroria arriti në konkluzionin se zëri nuk ishte i Agron Xhafajt, duke ngritur akuza për kallëzim të rremë ndaj Ervin Salianjit, gazetarit Jetmir Olldashi dhe dy personazheve Fredi Alizoti dhe Albert Veliu, që sipas Prokurorisë, kanë inskenuar audio-përgjimin, në këmbim të një shpërblimi financiar. /Realstory.al/

“Njerëz të Bashës dolën garant për Babalen”, Alizoti rëndon Salianjin

Fredi Alizoti ka hedhur akuza të reja kundrejt Ervin Salianjit, sipas të cilit e kishte informuar se “Njerëz të Lulzim Bashës pritën në një shtëpi private në Bruksel familjen e Albert Veliut i njohur edhe si “Babalja”. Gjatë seancës në Gjykatën Penale, Alizoti tha se vetë Salianji ia kishte dhënë këtë informacion.

Ervin Salianji më tha se në Bruksel familjen e Veliut e ka rregulluar Lulzim Basha. Atje e kanë pritur njerëzit e Lulzim Bashës në një shtëpi private. Këto na i thoshte Salianji”, – u shpreh Alizoti.

Fredi Alizoti akuzohet se imitoi në audio-përgjimin zërin e Agron Xhafës, vëllai i ish-ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj, ku e përfshinte në trafikun e drogës. Alizoti deklaroi më herët se e gjithë kjo është e stisur nga PD-ja dhe se ish deputeti Salianji i kishte premtuar 200 mijë euro për rolin  tij. Gjatë seancës edhe avokati i Agron Xhafës, Ardian Visha, tha se është vërtetuar me ekspertizë italiane që zëri në audio-përgjim ku flitet për trafik droge, nuk është i vëllait të ish-ministrit të Brendshëm.

Pas seancës ka reaguar për mediat edhe Salianji, i cili nga dera e Gjykatës Penale nuk ka dhënë përgjigje për akuzat e bëra nga Alizoti në sallën e gjyqit por ka zgjedhur të bëjë denoncime të reja. Salianji tha se avokati i Agron Xhafajt dhe prokuroria  ka falsifikuar aktin e ekspertimit dhe ka çuar për ekspertizë në Angli zërin që nuk dihet i kujt është.

 “Sot dua t’ju paraqes disa prova të reja, më kryesorja është falsifikimi i aktit të ekspertimit, nga ana e prokurorisë dhe avokatit të Agron Geron Xhafajt. Më datë 15, sipas prokurorisë në orën 14:15 Agron Geron Xhafaj jep mostrat e zërit Prokurorinë e Tiranës pranë  OPGJ-së, Gabon Vrioni dhe ekspertit të kriminalistikës Dritan Zota. Proçedurialisht është marrë zëri në rregull duke pasur oficerë të policisë gjyqësore, ekspertë kriminalistikë dhe në prani të prokurorit.

Në datë 16, një ditë pasi ne kishim bërë publikimin e skandalit, Agron Xhafaj dorëzohet vullnetarisht për të kryer dënimin në Itali prej 7 viteve dhe 4 muaj burg, pavarësisht se kishte 10 vite që jetonte i lirë në Shqipëri.

Për ekspertizë në Itali dhe pas refuzimit të Italisë sepse nuk ishte marrë zëri në mënyrën e duhur nga ana proçeduriale, në Angli nuk dorëzohet dhe nuk dërgohet kampioni i zërit të marra nga ana e prokurorisë Tiranë sipas proçedurës, por dërgohen dy mostra të tjera të marra më 22.07.2018 dhe 25.07.2018, kohë në të cilën Agron Xhafaj nuk ndodhej në Shqipëri, por në burg në Romë.

Në procesverbalin që kemi kërkuar në Gjykatë, të marrjes së mostrave, kemi kërkuar se kush është oficeri apo prokurori, apo eksperti kriminalistik që ka marrë modelet e zërit në Agron Xhafajt, dhe ku i mori. I mori në burg në Romë, apo në Tiranë?

Në dosje është administruar vetëm mostra e marrë më datë 22.07.2018e cila po ju citoj: “Është një bisedë midis Geron Xhafajt me një shtetas tjetër” dhe këtë e ka dorëzuar vetëm avokati i Geron Xhafajt, Ardian Visha.

Pra prokuroria në shkelje të ligjit dhe në falsifikim të plotë, ka çuar për akt ekspertim në Angli jo mostrat e zërit që janë marrë vetë nga ana e prokurorisë, por ka dërguar një mostër zëri e cila nuk dihet nga vjen, nuk është marrë në formën e duhur ligjore dhe për të cilën nuk dihet nëse zëri i regjistruar është i Agron Xhafajt apo është i Alfred Alizotit.” tha Salianji për mediat, ndërsa foli dhe për katër dënimet që ka gjetur deri tani të dëshmitarit të rremë.

Salianji i përgjigjet Alizotit, me dëshminë e tij

Partia Demokratike ka reaguar për herë të parë pas akuzave që Fredi Alizoti , një nga të pandehurit për kallëzim të rremë për çështjen “Babalja”, ka hedhur në drejtim të Ervin Salianjit. Salianji i është përgjigjur akuzave të tij përmes atyre që Alizoti ka dëshmuar, ku vihen re disa deklarata kontradiktore si “e regjistrova videon te zyrat e Salianjit’ dhe më pas thotë “se nuk jam takuar asnjëherë me atë.”

Alizoti, gjatë dëshmisë së tij, pranoi para gjykatës se ka imituar zërin e Agron Xhafës, vëllait të ish ministrit Fatmir Xhafa, ku e implikonin në një bisedë për trafikun e drogës pasi i ishte premtuar nga Ervin Salianji 200 mijë euro. “200 mijë euro për regjistrimin që do të bëhej. Unë kam bërë aty zërin e Agronit, lekët do të m’i jepte Ervin Salianji. Regjistrimin e dërguam tek zyrat e PD te Ervin Salianji, do e përdorte për qëllime politike për të goditur Xhafajn”, ka dëshmuar Alizoti, ndërkohë që në dëshminë e shpërndarë nga PD-ja Alizoti thotë se nuk është takuar asnjëherë me Salianjin.

Duke iu përgjigjur pyetjeve të avokatit të Salianjit, Ledio Braho, Alizoti tha se ka tentuar të telefonojë Salianjin, por ky i fundit nuk e ka hapur telefonin, megjithëse sipas PD-së përgjimet e tabulateve telefonike rezulton ai që nuk ka kryer asnjë thirrje drejt numrit të Salianjit.

Pjesë nga dëshmia e Fredi Alizotit shpërndarë nga PD-ja:

Fredi Alizoti: Nga fillimi i janarit e vendosëm. Realizimin e detyrës e kishte marrë ai (Albert Veliu) përsipër, po kishte frikë ta bënte me njerëzit e gruas, se mos i dilnin llafe në Vlorë, e merrte vesh Agroni dhe e vriste.

Avokat Ledio Braho: A njihej realisht Albert Veliu me Agron Xhafën?

Fredi Alizoti: Jo, me sa di unë vetëm numrin e telefonit i kishte, nuk kishte lidhje.

Avokat Ledio Braho: E ke takuar ndonjehere Ervin Salianjin? Ne çfare kushtesh jeni takuar dhe ka pasur bisede mes jush? Pra nuk te ka thene gje per 200,000€?

Fredi Alizoti: E kam takuar te Partia Demokratike, ka qënë së bashku me Gazment Bardhin, thjesht ça bën si kalove, si i ke nga shtëpia. S’kemi biseduar ndonjë herë për lekët, s’më ka thënë asgjë.

Avokat Ledio Braho: Personalisht a ke biseduar ndonjehere me Salianjin qofte dhe me telefon? Nese ke telefonuar Taulant Ballen, si eshte e mundur qe nuk e ke telefonuar asnjehere Salianjin qe supozohet qe ishte dhe ne borxh kundrejt teje e për më tepër nuk rezulton që të kesh kërkuar as numrin e tij të telefonit?

Fredi Alizoti: E kam telefonuar, po nuk ma ka hapur.

Avokat Ledio Braho: Pas regjistrimit të bisedës, çfarë verpimesh keni kryer? I bie ka qenë data 16 janar 2018 sipas jush. Rreth çfarë ore keni shkuar tek selia e PD që Albert Veliu ka takuar Ervin Salianjin?

Fredi Alizoti: Kam ardhur në Tiranë, po nuk e mbaj mend mirë, nga mbasditja, dhe kemi shkuar në selinë e PD. Unë kam ndenjur në lokalin e PD. Unë personalisht s’e kam takuar ndonjëherë Ervin Salianjin. (Ka përplasje me deklarimet e mëparshme ku ka deklaruar që atë ditë ai ka shkuar në Fier, kurse Albert Veliu ka qendruar në Vlorë)

Avokat Ledio Braho: Si ka mundësi që ju nuk keni kërkuar paratë në Janar kur pretendoni se bëtë regjistrimin? Si ka mundësi që s’ka asnje kontakt mes jush dhe PD gjatë kësaj periudhe por vetem pasi ke telefonuar nr e Taulant Ballës ke folur ne cel për “aktrimin”?”

Gjykatësi nuk lejon Fredi Alizotin të përgjigjet.

Avokat Ledio Braho:  Nese emrin e Taulant Balles e permendje vetem per te vene ne levizje perfaqesuesit e PD per marre shumen e premtuar, pse e ke kerkuar numrin e Taulantit dhe pse e ke marre dhjetra here ne telefon perpara takimit ne seline e PD ku dhe je regjistruar duke pranuar qe kishe marre para nga Taulant Balla?

Fredi Alizoti: E kërkova numrin e Taulant Ballës për mbrojtje se ndjehesha i rrezikuar, vetëm ai më shkoi në mend.

Avokat Ledio Braho: Deri ne momentin qe bere telefonaten te 129 kur dhe u rrefeve per rolin si aktor ne audiopergjim, ka pasur persona te tjere qe kane qene ne dijeni te ketij fakti?

Fredi Alizoti:  Asnjeri, përveç shokut tim nga Elbasani që e përmenda dhe në seancën e kaluar (personi është Çelik Biba, që sipas Alizotit, ka qEnë dhe ndërmjetesi me Ballën)

Tërmetet në Korçë, Ervin Salianji kërkon shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme

Ish deputeti demokrat Ervin Salianji, duke e cilësuar emergjente situatën në qytetin e Korçës, ka kërkuar shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme dhe përqendrimin e të gjitha burimeve në këtë bashki për t’u ardhur në ndihmë banorëve.

Në një postim në facebook, Salianji akuzon qeverinë që i ka lënë, sipas tij banorët, nëpër çadra pa asnjë kusht, ndërsa shton se kjo situatë nuk zgjidhet me foto në facebook.

“Situatë më emergjente se çdo emergjencë, shpallja e gjendjes se jashtëzakonshme, dëmshpërblimi për çdo pronë të dëmtuar dhe përqëndrimi i gjithë burimeve në bashkitë Korçë, Devoll dhe Kolonjë, kryesisht në Floq, Qafzez dhe Vidohovë në zonat e shkatërruara nga tërmeti!

Fëmijë të vegjēl, gra, të moshuar dhe burra të gjunjëzuar dhe me lot dhimbje për mundin e gjithë jetës te shkuar dëm dhe për pamundësinë për të ndihmuar familjet që flejnë me keq se bagëtitë në kasolle apo çadra skandaloze pa asnjë kusht.

Nuk është kërkesë për përfitim politik, ështē kerkese njerëzore përcveçse detyrim ligjor për të ndihmuar qindra familje që vuajnë në mes të rrugëve! Nuk zgjidhet situata me facebook dhe me parada por me përqëndrim të çdo burimi në zonë, ka nevojë emergjente për ushqime, ilaće, batanije dhe më shumë se keto kanë nevojën të sigurohen që prona dhe jeta e tyre do të rindërtohen!

Turpi i mbuloftë gjithë ata punonjës administrate që e ndajnë për të majte dhe jo për votuesit e PD dhe pakon e makaronave që nevojitet për të mbajtur frymen e banorëve!”, shkruan Salianji.

Prej disa ditësh, Emergjencat Civile, ministria e Mbrojtjes dhe ajo e Shëndetësisë janë angazhuar në qarkun e Korçës për t’u ardhur në ndihmë banorëve të prekur nga tërmetet duke i siguruar atyre, fjetje, ushqim dhe shërbim shëndetësor gjatë 24 orëve.

Situatë më emergjente se çdo emergjencë, shpallja e gjendjes se jashtëzakonshme, dëmshpërblimi për çdo pronë të dëmtuar…

Gepostet von Ervin Salianji am Dienstag, 4. Juni 2019

Shfaqet Salianji nën gërmadha: Të shpallet gjendja e jashtëzakonshme

Ish deputeti demokrat Ervin Salianji, duke e cilësuar emergjente situatën në qytetin e Korçës, ka kërkuar shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme dhe përqendrimin e të gjitha burimeve në këtë bashki për t’u ardhur në ndihmë banorëve.

Në një postim në facebook, Salianji akuzon qeverinë që i ka lënë, sipas tij banorët, nëpër çadra pa asnjë kusht, ndërsa shton se kjo situatë nuk zgjidhet me foto në facebook.

“Situatë më emergjente se çdo emergjencë, shpallja e gjendjes se jashtëzakonshme, dëmshpërblimi për çdo pronë të dëmtuar dhe përqëndrimi i gjithë burimeve në bashkitë Korçë, Devoll dhe Kolonjë, kryesisht në Floq, Qafzez dhe Vidohovë në zonat e shkatërruara nga tërmeti!

Fëmijë të vegjēl, gra, të moshuar dhe burra të gjunjëzuar dhe me lot dhimbje për mundin e gjithë jetës te shkuar dëm dhe për pamundësinë për të ndihmuar familjet që flejnë me keq se bagëtitë në kasolle apo çadra skandaloze pa asnjë kusht.

Nuk është kërkesë për përfitim politik, ështē kerkese njerëzore përcveçse detyrim ligjor për të ndihmuar qindra familje që vuajnë në mes të rrugëve! Nuk zgjidhet situata me facebook dhe me parada por me përqëndrim të çdo burimi në zonë, ka nevojë emergjente për ushqime, ilaće, batanije dhe më shumë se keto kanë nevojën të sigurohen që prona dhe jeta e tyre do të rindërtohen!

Turpi i mbuloftë gjithë ata punonjës administrate që e ndajnë për të majte dhe jo për votuesit e PD dhe pakon e makaronave që nevojitet për të mbajtur frymen e banorëve!”, shkruan Salianji.

Prej disa ditësh, Emergjencat Civile, ministria e Mbrojtjes dhe ajo e Shëndetësisë janë angazhuar në qarkun e Korçës për t’u ardhur në ndihmë banorëve të prekur nga tërmetet duke i siguruar atyre, fjetje, ushqim dhe shërbim shëndetësor gjatë 24 orëve.

Situatë më emergjente se çdo emergjencë, shpallja e gjendjes se jashtëzakonshme, dëmshpërblimi për çdo pronë të dëmtuar…

Gepostet von Ervin Salianji am Dienstag, 4. Juni 2019

Nga denoncues, Salianji përfundon si i gjykuar në çështjen “Babalja”

Ish-deputeti Ervin Salianji, Fredi Alizoti, Albert Veliu dhe gazetari Jetmir Olldashi do të gjykohen për akuzën e “kallëzimit të rremë” për çështjen “Babalja”. Gjatë seancës së sotme, Gjykata e Tiranës pranoi të nisë gjykimin për 4 të pandehurit.

Albert Veliu ose siç njihet ndryshe “Babalja” pretendoi se e ka regjistruar një bisedë duke bërë pazare për trafikimin e lëndëve narkotike së bashku me Agron Xhafaj, vëllain e ish ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj. Por më pas doli se zëri në regjistrim nuk ishte i Agron Xhafaj, por i Fredi Alizotit. Pas seancës gjyqësore, Salianji tha se të tjera surpriza do të ketë në të ardhmen.

Skip to toolbar