Shkëndija “skuqet” me tre kartonë, largohet nga Europa, dështon dhe Feronikeli

Me tre kartonë të kuq dhe turp, Shkëndija e Tetovës i ka dhënë fund aventurës në Europë. Skuadra e drejtuar nga trajneri Qatip Osmani ka luajtur këtë të martë ndeshjen e kthimit ndaj ekipit të Dudelange në Luxemburg. Ndeshja ka përfunduar në barazim 1-1 por ekipi i Dudelange u kualifikua  pasi fitoi ndeshjen e parë në Tetovë me rezultatin 1-2. Megjithatë, sikur të mos mjaftonte largimi nga Europa, Shkëndija e ka mbyllur ndeshjen me tetë lojtarë, pasi Musliu, Nafiu dhe Ibraimi u ndëshkuan me kartonë të kuq brenda dhjetë minutash.

I pari ishte Musliu, i cili në të 85` mori kartonin e dytë të verdhë, ndërsa Nafiu u ndëshkua në të 90+4` me kartonë të kuq. Nervat dhe tensionit i dhanë ndëshkimin edhe Ibraimit, një minutë pas Nafiut, duke e lënë ekipin me tetë lojtarë në fushë, pavarësisht se vetëm një minutë më vonë ndeshja përfundoi. Pak a shumë i njëjti skenar ka ndodhur edhe me Feronikelin e Kosovës, që është eleminuar nga Slova Bratislava pas humbjes në dy ndeshjet (1-2 ndeshjen e parë dhe 0-2 në të dytën).

Skuadra kosovare u mbeti me dhjetë lojtarë në minutën e 89` të takimit, kur Zeka mori kartonin e dytë të verdhë dhe si rrjedhojë të kuqin. Të enjten do të jetë Partizani që do të luajë ndeshjen e kthimit në transfertë ndaj Sherif Tiraspolit, duke synuar mrekullinë e kualifikimit, pas humbjes në ndeshjen e parë në “Selman Stërmasi” me rezultatin 1-0.

Feronikeli reziston 67`, New Saint e largon nga Championsi (mbetet vetëm Partizani)

Feronikeli i është bashkuar Shkëndijës së Tetovës në rrugën e kthimit në turin e parë kualifikues të Champios League. Skuadra kosovare është eleminuar nga uellsianët e New Saint, të cilët fituan me rezultatin 1-0 ndeshjen e kthimit në Prishtinë, pas barazimit 2-2 në Uells. Do të mjaftonte një barazim pa gola për Feronikelin për të vijuar më tej në aventurën e Champions League, por ekipi kosovar ka rezituar vetëm 67 minuta, pasi Ebbe i ka ndëshkuar “Dardanët”, duke mjaftuar për të kualifikuar ekipin e tij.

Ka qenë një gol i ardhur nga pakujdesia e mbrojtjes së Feronikelit, që i la hapësira të mëdha Ebbes në minutën e 67`, duke realizuar me kokë një gol me shumë vlerë për New Saint. Megjithatë, pjesa tjetër e ndeshjes ka folur për skuadrën kosovare, që pavarësisht balancimit në mbajtjen e topit, ka tentuar shumë herë portën, por mbrojtja dhe portieri mik, nuk lejuan që topi të shkonte në rrjetë.

Partizani është i vetmi ekip shqiptar, që mbetet të luajë pas 24 orësh në Champions League kundër Qarabag, nga ku do të mësojë nëse do të vijojë aventurën në turin e dytë kualifikues të Champions League, apo do të kthehet në shtëpi si Shëkndija e Tetovës dhe Feronikeli në Kosovë. Ndeshja e parë  në Tiranë mes Partizanit dhe Qarbagut, përfundoi në barazim 0-0, një rezultat ku “Demave”, do t`u mjaftonte një fitore minimale 1-0 të mërkurën, për të vijuar më tej aventurën.

Feronikeli shpallet kampion i Kosovës!

Feronikeli është Kampion i Kosovës për këtë sezon futbollistik. Ekipi nga Drenasi ka arritur të fitojë ndeshjen e fundit të kampionatit, duke mundur 1-0 rivalët e Prishtinës, të cilët gjithashtu ishin në garë për titullin në Kosovë.

Me titullin e sotëm, Feronikeli koleksionon tre kampionate të fituara në historinë e klubit. Tashmë skuadra bardhëjeshile do të përfaqësohet ne turet paraleminatore të UEFA Champions League.

Ky ka qenë një sezon ndryshe në futbollin kosovar, pasi lufta për titullin ka qenë më e madhe, me disa ekipe të cilat synonin titullin. Gjithësesi, lajmi mirë është se Kosova do të përfaqësohet sezonin e ardhshëm me tre ekipe në kupat europiane.

Skip to toolbar