Grushte e gjak në koncertin e Alban Skënderajt, ndërhyn policia

Një përleshje e përgjakshme ka ndodhur mes të rinjve në koncertin e Alban Skënderajt në Prishtinë, gjë që ka sjellë ndërprerjen e performancës së këngëtarit.

Ka qenë vetë këngëtari që i ka bërë thirrje policisë të ndërhyjë dhe ka bërë thirrje për qetësi mes të rinjve.


Siç shihet edhe nga pamjet e videos së mëposhtme, të rinjtë janë zënë me grushte dhe njëri prej tyre është gjakosur në fytyrë.

Po fatmirësisht ndërhyrja e punonjësve të sigurimit ka bërë që palët të ndahen dhe gjithçka të qetësohet e të kthehet në normalitet.

Sherri ndodhi në sheshin ku ishin mbledhur një numër i madh njerëzish që ndiqnin koncertin.

Ndërkohë policia e Kosovës ka konfirmuar se ka arrestuar gjashtë persona, dy prej tyre janë lënduar.


Meta apelon për gjak në ditën Ndërkombëtare të Talasemisë

Presidenti Ilir Meta ka qenë sot i pranishëm në seancën e dhurimit të gjakut të organizuar nga Fakulteti Ekonomik i Universitetit Shtetëror të Tiranës, në kuadër të ditës Ndërkombëtare të Talasemisë.

Presidenti Meta prej kohësh ka nisur një fushatë të gjerë ndërgjegjësimi për të dhuruar gjak. Edhe sot në fjalën e tij, kreu i shtetit për thirrje që njerëzit të dhurojnë gjak në mënyrë vullnetare për t’i ardhur në ndihmë talasemikëve dhe të tjerë njerëzve që kanë nevojë.


“Jam shumë i kënaqur që rikthehem në Qytetin Studenti, me rastin e 1-vjetorit të krijimit të Aleancës për Dhurimin e Gjakut dhe 20-vjetorit të Shoqatës së Talasemikëve Shqiptarë.

E rëndësishme është të angazhohemi si shoqëri dhe të inkurajojmë sa më shumë të rinjtë e të rejat të përfshihen në kauzën e dhurimit të gjakut.

Ne do të vazhdojmë të punojmë në këtë drejtim dhe do kërkojmë kontributin dhe angazhimin e kujtdo. Natyrisht i japim dhe prioritet dhe dhuruesve të rregullt, që në mënyrë të vazhdueshme ta zgjidhim këtë çështje njëherë e përgjithmonë përmes dhurimit vullnetar, siç kanë bërë të gjithë vendet e tjera të zhvilluara”, – vuri në dukje Presidenti i Republikës.

“Besoj se gjatë këtij viti kemi bërë shumë seanca dhurimi në të gjithë vendin. Do të vazhdojmë akoma më tej. E rëndësishme është të angazhojmë sa më shumë të rinj sepse edhe cilësia e gjakut është shumë e rëndësishme.

Thelbësore në këtë proces është edhe parandalimi i sëmundjes së talasemisë, që mund dhe duhet të minimizohet nëpërmjet një fushate ndërgjegjësimi efikase”, – theksoi Presidenti Meta.


Skip to toolbar