Angli-Hollandë, Southgate lë në stol dy kapitenët e finalistëve të Champions League

Anglia do të barballet me Hollandën në gjysmëfinalen e Nations League këtë të enjte në mbrëmje, nga ku ekipi fitues do të luajë në finalen e Grupit A ndaj Portugalisë, që mundi të mërkurën Zvicrën.

Skuadra e Gareth Southgate pritet të ketë dy mungesa të rëndësishme, të paktën në formacionin titullar.

Sky Sport raporton se dy kapitenët respektiv të dy ekipeve finaliste të Champions League, Harry Kane i Tottenham dhe Jordan Henderson i Liverpool, nuk do të jenë titullar të enjten në mbrëmje me Anglinë përballë Hollandës.

Në mungesë të Harry Kane, do të jetë Raheem Sterling ai që do të mbajë shiritin e kapitenit për anglinë, në ndeshjen e tij të 50-të me kombëtaren.

Kapiteni i Liverpoolit, Henderson dhe ai i “Spurs”, Kane, luajtën 90 minuta në finalen e Ligës së Kampiopnëve në Madrid, dhe si rezultat u bashkuan me kombëtaren këtë javë.

Kane është trajnuar me pjesën tjetër të skkuadrës së drejtuar nga Gareth Southgate, ndërsa Henderson, i cili është stërvitur vetëm, ishte i vetmi i munguar në sesionin para përgatitor që Anglia zhvilloi për ndeshjen gjysmëfinale të së enjtes.

Harry Kane: Jam gati për finalen e Champions, por vendos Pochetino

Sulmuesi i Tottenham, Harry Kane ka konfirmuar se do të jetë gati për të luajtur në finalen e Champions League ndaj Liverpool. 25 vjeçari dëmtoi ligamentet në ndeshjen e 9 prillit kundër Manchester City në çerekfinalen e parë të Ligës së Kampionëve.

“Ndihem mirë, nuk kam pasur më probleme deri tani”, ka thënë Kane për mediat. “Fillova të stërvitem me ekipin në fundin e javës së kaluar. Këtë javë do të stërvitem në palestër për të marrë ngarkesën e nevojshme”, ka vijuar sulmuesi i “Spurs”.

“Pastaj është në dorën e trajnerit, ai do ta vlerësojë dhe do të vendosë nëse jam gati të luaj apo jo, deri më tani, ndihem mirë dhe gati”, është shprehur Harry Kane. Sulmuesi ka shënuar 24 gola në të gjitha ndeshjet për Tottenham këtë sezon, pavarësisht mungesës për gjashtë javë në janar dhe shkurt, kur dëmtoi ligamentin në kyçin e këmbës.

Ndërkohë, trajneri i Tottenham Mauricio Pochetino, i pyetur rreth aktivizmit të Kane në Madrid, është shprehur se nuk mund ta thotë me bindje se ai do të jetë. “Nuk mund të them se ai është me 100%, nëse ai do të jetë në dispozicion, në stol apo jashtë, por ne jemi të lumtur për progresin e tij”, ka thënë Pochetino.  

Harry Kane do të jetë në finalen e Champions League

Harry Kane pritet të jetë në dispozicion të Tottenham për ndeshjen finale të Champions League kundër Liverpool, që do të luhet më 2 qershor. Sulmuesi i “Spurs” nuk aktivizohet me ekipin e tij që prej ndeshjes së parë çerekfinale të Ligës së Kampionëve, që Tottenham luajti kundër Manchester City-t.

Lajmin se sulmuesi 25-vjeçar do të jetë gati për ndeshjen ndaj Liverpool në Madrid, e ka dhënë ish-mbrojtësi i Tottenham, Graham Roberts, që tashmë shërben si ambasador i “Spurs”. Roberts ka folur për “Sky Sports”, ku ka konfimuar se Harry Kane i ka thënë personalisht se ndihet gati për të luajtur.

Unë organizova një darkë bamirësie, ku ishte i ftuar dhe Harry Kane. Pyetja e parë që i bëra ishte ‘A je i aftë?’, dhe ai tha po”, ka thënë Graham Roberts. “Ai është duke bërë përpjekje që të jetë gati. Dje (të mërkurën) ai është bashkuar në stërvitje me pjesën tjetër të lojtarëve”, ka thënë ndër të tjera ish-mbrojtësi i Tottenham, duke i dhënë një lajm të mirë tifozëve për ndeshjen finale të Champions League ndaj Liverpool.

Harry Kane u dëmtua në ligament në atë ndeshje, duke dalë nga fusha i detyruar. Më vonë trajneri Pochetino konfirmoi se Kane do të jetë gati për finalen e madhe të Ligës së Kampionëve, nëse skuadra do të kalonte në gjysmëfinale Ajax-in, që tashmë është fakt.

Kane kthehet për finalen e Champions-it, nëse Tottenham kalon Ajax-in!

Ky sezon nuk ka qenë shumë pozitiv për yllin e Tottenham dhe të Anglisë, Harry Kane. Sulmuesi i “Spurs”, ka pasur disa lëndime, që e kanë mbajtur për shumë kohë jashtë fushe.

I fundit ishte ai i shkaktuar në çerekfinalen e parë të Champions League në shtëpi ndaj Manchester Cityt, ku Kane u detyrua të largohet nga fusha e lojës me baterica.

Megjithatë, trajneri i Tottenham, Mauricio Pochettino beson se Kane do të kthehet të luajë së shpejti. Sipas Pochettinos, sulmuesi kryesor i ekipit do të jetë gati për finalen e Champions League, nëse Tottenham kalon Ajaxin në gjysmëfinale.

“Nëse më pyetni sot, zemra më thotë se Kane mund të jetë në dispozicion për finalen e Champions-it, – tha Pochettino. – E njoh mirë Harry, vendosmërinë e tij për të punuar dhe për t’u fokusuar, për t’u riaftësuar sa më parë. Sidoqoftë, nuk jam mjek. Kjo është vetëm ndjesia ime”.

“Mendoj se po bën mirë, por sot nuk mund të parashikoj gjithçka me saktësi. Rikuperimi po ecën shpejt, por gjithnjë momenti i fundit është situata më e vështirë, kur duhet të marrësh vendimin për të luajtur apo jo”.

Skip to toolbar