Momente prekëse, Rama premton mbështetje për fëmijët e Majorit

Është zhvilluar mes lotësh dhe mesazhesh ngushëlluese ceremonia e lamtumirës së majorit Klodian Tanushi. Edhe kryeministri Rama në fjalën e tij shprehu emocion për ndarjen nga jeta të ushtarakut shqiptar që la pas bashkëshorten dhe 3 fëmijë, ndërsa premtoi mbështetje për familjen e këtij heroi.

“Për herë të dytë në një hark të shkurtër kohe, flamuri kombëtar mbështjell trupin e një tjetër dëshmori të Atdheut. Rikthehemi në një ceremoni funebre si kjo, për ti dhënë lamtumirën një ushtaraku prindi të tre fëmijëve, djalë i prindërve, dhe një babi i cili trashëgoi sensin e misionit të FA dhe bashkëshort që ndahet krej para kohe nga gruaja dhe familja e tij. Dhe përsëri është shumë e vështirë për të gjetur fjalë që të mbushin zbrazëtinë e këtij momenti për të gjithë ne, por që do të mbetetet aty në zemrën e fëmijëve të gruas prindërve të afërmve e shokëve të tij. Sidoqoftë, shpresoj që prania jonë këtu se bashku me ju, shumë të respektuar prindër e familjarë e shumë të dashur fëmi të dëshmorit, t’ju jap sadopak krahë për të përballuar humbjen e pazëvendesueshme.

Klodiani ishte në një mision paqeruajtës e jetë shpëtues, e la jetën e tij për të mos lejuar jetë të tjera. Ky është thelbi i të gjitha misioneve paqeruajtëse, i Forcave tona të Armatosura si pjesë e Aleancës së madhe. Është më e lehtë të japësh jetën në caste ekstreme, kur mësyn armikun sy më sy. Por është tejet e vështirë dhe besoj, edhe sublime të pranosh që jeta jote mund të ndalojë në cdo cast për të shpëtuar jetë të panjohurish. Të pranosh të korrësh nga vdekja në një vend që nuk është Atdheu yt, se duke sheshuar plagën e minave antinjeri, ke dashur të mbjellësh farën e mirë që ushqen jetën. Ky është rasti. Dhe ky është momenti për t’u përpjekur ta themi atë që për shumë kënd mund të duket e pakuptueshme. Pse një djalë, një burrë duhet të kthehet pa jetë nga një tokë e panjohur. Sepse sot Shqipëria e shqiptarët dhe FA përmes tyre janë pjesë e këtij misioni, i cili mbart një vlerë të pakrahasueshme, NATO.

Klodiani i ngjiti shkallët e karrierës një nga një, njeri i përkushtuar, fisnik dhe tejet i respektuar. Gjë që shpjegon përtej dhimbjes edhe lotët e panatyrshme në fytyrën e shefit të shtabit teksa foli për të, apo zërin e mezi përmbajtur të ministres. Për shumë pak kohë do të kthehej në atdhe sërish, do ishte pranë familjes, do përkëdhelte fëmijët, do ishte në sytë e babait një arsye krenari, por është kthyer mbështjellë më flamurin kuq e zi, jo për të shkuar në shtëpi, por për t’u bashkuar në banesën e kombit, aty ku Kombi ka mbledhur të gjithë ata që dhanë jetën për të.

Duke njohur familjet e dy dëshmorëve, nuk është e vështirë të kuptohet se dinjiteti dhe pasioni për ti shërbyer atdheut të vijë shumë hollë mes jetës e vdekjes, është edhe trashëgim brezash. Provë e asaj që themi ne shqiptarët, gjaku nuk bëhet ujë. Jeta e Klodianit e Zarifes e qindra të tjerë që shërbejnë në misione, flet për dinjitëtin e gjakut që nuk bëhet ujë. Flet për shembullin e krijuar ditë pas dite që nga qumështi i nënës e këshillat e para të babait, deri në përfshirjen e FA, e cila është cdo ditë e përkushtuar për të mbrojtur bashkësinë e madhe të njerëzve të këtij vendi. Ata na tregojnë se paqja ka gjithmonë një çmim. Se bashkimi ka një vlerë.” u shpreh Rama.

“Flamuri kombëtar në zi” Rama jep ngushëllimet për ushtarakun Tanushi

Ndarja nga jeta e ushtarakut Klodian Tanushi, ditën e djeshme, ishte një lajm i trishtuar për të gjithë. Vdekja e tij e çoi në dy numrin e viktimave, nga shpërthimi i një mine në Letoni. Po ditën e djeshme u përcoll me nderim edhe nëntetarja Zarife Hasanaj.

Kryeministri Rama shprehu ngushëllimet për familjarët por edhe për Forcat e Armatosura, që humbën në radhët e tyre një dëshmor.

“Flamuri kombëtar në zi! Fatkeqësisht edhe Klodian Tanushi,ushtaraku ynë i angazhuar në misionin e NATOs ku humbi jetën dëshmorja Zarife Hasanaj,s’u mbijetoi dot plagëve!Ai u nda nga jeta si një dëshmor i atdheut e shembull i lavdishëm i sakrificës së Forcave tona të Armatosura.” – shruan Rama

Ndahet nga jeta ushtaraku shqiptar, reagon NATO: Humbëm një nga tanët

Incidenti në bazën ushtarake të Letonisë, i mori jetën një tjetër ushtaraku shqiptar, major Klodian Tanushit. Ai mbeti i plagosur pas shpërthimit të minës, por pasi luftoi për gati 1 javë në spital, mbrëmë ndërroi jetë. Grupi i NATO-s në Letoni i ka shprehur ngushëllimet familjarëve të majorit duke thënë se “humbëm një vëlla nën armë”.

“Është dhimbje e madhe që sot ka ndërruar jetë Major Klodjan Tanushi. Ne i shprehim ngushëllimet tona më të thella bashkëshortes, fëmijëve dhe të afërmve të tij. Pasi luftoi për jetën e tij, Major Klodjan Tanushi vdiq nga lëndimet e pësuara gjatë një detyre të EOD, në vijën e detyrës më 6 maj 2019, që mori gjithashtu jetën e Nëntetares Zarife Hasanaj. Kemi humbur një nga tanët, një vëlla nën armë. Në këto kohë dhimbjeje, mendimet tona shkojnë tek të dashurit, miqtë dhe kolegët e tij. Jeta e tij do të kujtohet”, shkruhet në njoftimin e NATO-s.

Ndërron jetë edhe major Klodian Tanushi

Ka ndërruar jetë ditën e sotme njëri nga të plagosur e shpërthimit të minës në kampin “Adazi” të Letonisë.

Major Klodian Tanushi mbeti i plagosur rëndë dhe nuk arriti t’i mbijetonte dot plagëve. Lajmin e dha vetë ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka me një postim në Facebook.

“Një lajm tjetër i dhimbshëm vjen nga Letonia. Komandanti i kontingjentit shqiptar në misionin e NATO “Enhanced Forward Presence”, major Klodian Tanushi humbi pak çaste më parë betejën e fundit me jetën. Me zemër e me shpirt i gjendemi pranë familjes, bashkëshortes e tri fëmijëve në këtë ditë zije. Do t’ju mungojë atyre, por do të na mungojë të gjithëve ne që patëm fatin ta njohim. Do mbetesh përjetë në mendjen e zemrën tonë Klodi, miku ynë!”-shkruan Xhaçka

Nga shpërthimi humbi jetën edhe ushtarakja Zarife Hasanaj, e cila u përcoll ditën e sotme për në banesën e fundit si dëshmore e atdheut.

Skip to toolbar