Pas ‘dajakut’ nga Liverpool dhe M.United, Chelsea e katranos me Leiceseter

Chelsea nuk ka shkuar më shumë se barazimi 1-1 në shtëpi ndaj Leicester në ndeshjen e dytë të kampionatit. Pas humbjes 4-0 nga Manchester United në startin e Premier League dhe humbjes në Superkupën e Europës ndaj Liverpool, skuadra e Frank Lampard ka marrë një tjetër goditje brenda pak ditësh.

“Blutë e Londrës” e nisën mirë takimin, pasi kaluan në avantazh me Mount në minutën e 7-të, që realizoi pas një gafe të mbrojtësit vendas. Megjithatë, ndonëse përballë tifozëve të vetë, skuadra e Lampard nuk arriti të dominonte takimin. Gjithçka ishte në kushte të barabarta, me “Dhelprat” që tentuan të paktën 12 herë portën, derisa në minutën e 67-të gjetën rrjetën.

Pas një goditje nga këndi, Nididi gjen rrjetën duke shtyrë topin me kokë në drejtim të saj. Gjithçka vendoset në barazpeshë, ndërsa deri në fund shifrat mbeten të pandryshuara. Ndërkohë, pas ndeshjes së dytë të kampionatit, Chelsea e sheh veten në vendin e 15-të të Premier League. Ndërkohë, Sheffield ka mundur Crystal Palace me rezultatin 1-0, me golin e shënuar nga Lundstram në minutën e 47`.

Kompany i jep fitoren dhe e afron City-n me titullin (video)

Ndeshja e fundit e Premier League do të vendos dhe fatet e titullit kampion për këtë sezon, megjithëse, Manchester City duket gjithmonë e më pranë fitores së kampionatit.

Të besuarit e Pep Guardiolës kanë fituar ndeshjen e fundit në kampionat ndaj Leicester me rezultatin 1-0, duke marrë tre pikë që e rikthejnë Cityn në vendin e parë të renditjes me një pikë më shumë se Liverpool.

Një gol i Vincent Kompany e fut atë në historinë e Manchester Cityt, pasi nëse ndeshja do ishte mbyllur në barazim gjërat komplikoheshin për “Qytetarët”.

Futbollisti belg ka realizuar një gol të bukur nga 25 metra, duke i dhënë Cityt golin e avantazhit dhe të fitores. Ndërsa për vetë Kompany kjo ishte goditja e parë e tij nga distanca pas më shumë se gjashtë vjetësh.

Arsenal drejt greminës, Leicester i jep goditjen e radhës (video)

Arsenal është futur në rrugë pa krye, pasi “Topçinjtë” kanë pësuar humbjen e tretë radhazi në Premier League, me Leicesterin që u ka shënuar tre herë kryeqytetasve këtë mesditë.

Kjo humbje e radhës për Arsenal i vështirëson dhe më tepër mundësitë e londinezëve për të arritur një vend në Champions sezonin e ardhshëm.

Dalja me karton të kuq e Maitland-Niles në minutën e 36′, bëri që Arsenal të humbiste terren ndaj “Dhelprave”. Këto të fundit duke shfrytëzuar epërsinë numerike në fushë, gjejnë golin e avantazhit në minutën e 59′ me Tielemans.

Katër minuta para fundit të kohës së rregullt, Jamie Vardy dyfishon për vendasit, pasi në shtesë trefishoi dhe vulosi fitoren e Leicester, duke i dhënë një goditje të rëndë Arsenalit.

Aktualisht Arsenal ndodhet në kuotën e 64 pikëve, në vend të pestë, 1 më pak se Chelsea dhe 2 më shumë se Manchester United që përballen sot mes tyre. Ndërkohë për Leicester ishte thjesht një tre pikësh për renditje, pasi kupat e Europës janë të pakapshme

Skip to toolbar