Reporterët pa Kufij apel Shqipërisë të mbrojë gazetarët nga dhuna në protestat e opozitës

Reporterët pa Kufij (RSF) u bëjnë thirrje autoriteteve shqiptare të mbrojnë gazetarët, të cilët kanë qenë vazhdimisht në mesin e viktimave të dhunës së rëndë gjatë katër muajve të fundit të demonstrimeve të opozitës që bën thirrje për largimin e Kryeministrit Edi Rama për shkak të dyshimit për korrupsion.

Çdo javë, gazetarët që mbulojnë protestat kanë marrë plagë të rënda. RSF ka mësuar se së paku katër gazetarë ishin viktima të akteve të agresionit nga demonstruesit gjatë fundjavës së dhunshme të 11-12 majit, kur protestat kishin në shënjestër zyrën e kryeministrit.

Mateo Brahja nga ABC News u sulmua nga protestuesit e zemëruar që i penguan ata të filmonin dhe thyen pajisjet.  Ndërsa gazetari Arsen Rusta raportoi se ishte objekt i kërcënimeve serioze.

“Ne dënojmë klimën e tanishme të frikësimit dhe dhunës ndaj gazetarëve dhe u bëjmë thirrje autoriteteve që të marrin masa të menjëhershme në mënyrë që sulmet të ndalen”, tha Pauline Adès-Mével, kryetarja e tryezës së Unionit Evropian të RSF dhe Ballkanit

“Kjo dhunë dhe retorika anti-media e politikanëve të caktuar duhet të dënohen plotësisht për hir të reformave demokratike të Shqipërisë dhe perspektivave të progresit në përpjekjen e saj për t’u bashkuar me Bashkimin Evropian. Duke pasur parasysh situatën aktuale politike dhe zhvillimin e zgjedhjeve lokale më 30 qershor, ne jemi të shqetësuar se incidentet e mëtejshme mund të dëmtojnë imazhin e Shqipërisë dhe procesin e pranimit në BE “.

RSF është shqetësuar për nivelin e dhunës që nga fillimi i protestave. Dy gazetarë, Isa Myzyraj nga Ora News TV dhe Marsela Karapanço nga A2 News CNN Albania, kanë marrë shërbim spitalor më 16 shkurt pas protestës së opozitës.

RSF gjithashtu dënoi plagët e marra nga dy gazetarë, Eliza Gjediku e TV Tema dhe gazetari freelance Arben Dajçi, gjatë demonstratave të opozitës në Tiranë më 13 prill.

Mes kaosit në rritje, niveli i mosbesimit ndaj mediave po arrin nivele të pashembullta dhe disa gazetare kanë raportuar se janë objektiva të sulmeve të pështira.

Gazetarja e TV Klan Ola Xama tha se ajo ishte sulmuar verbalisht dhe fizikisht nga një anëtar i Gardës në parlamentin shqiptar, ndërsa Enkelejda Mema, një gazetare me të njëjtin kanal televiziv, tha se ajo kishte marrë fyerje seksiste nga kryetari i Akademisë së shkencave Skënder Gjinushi më 25 maj.

Shqipëria renditet e 82 nga 180 vende në Indeksin Botëror të Lirisë së Shtypit të RSF në 2019./Shkrim i përkthyer nga Reporterët pa kufij. Shkrimin e plotë e lexoni në linkun më poshtë:

Liria e medias, realisht jemi më mirë apo më keq se në 2013?

Një ditë më parë organizata ndërkombëtare “Reporterët pa kufij” publikoi rezultatet e raportit për këtë vit mbi lirinë e medias. Sipas këtij raporti, Shqipëria renditet në vendin e 82 në listën e 180 vendeve, duke shënuar me një rënie prej 7 vendesh. Në raport theksohet se “tregu i medias në Shqipëri është i përqendruar në duart e vetëm disa pronarëve të mëdhenj të cilët kanë lidhje të ngushta me politikanët dhe në shumicën e rasteve kjo ndikon në intimidimin e gazetarëve ose në përdorimin e tyre për qëllime politike”. Raporti gjithashtu e cilëson denigruese retorikën që përdor kryeministri Rama teksa etiketon mediat apo gazetarët. Menjëherë pas publikimit të këtij raporti reagoi Partia Demokratike përmes ish deputetes Albana Vokshi duke akuzuar qeverinë për këto të dhëna, ndërkohë që i shqetësuar u shfaq edhe presidenti i Republikës, Ilir Meta i cili e cilësoi këtë raport një këmbanë alarmi.

Reporteret pa Kufij

Shqipëria renditet në vendin e 82 përsa i përket indeksit të lirisë së medias. Lexo të plotë

Po si paraqitet situata në të vërtetë? A jemi më mirë se në 2013, kohë kur qeveriste Partia Demokratike, apo tani?

Në bëmë një kërkim të thjeshtë në internet dhe zbuluam se sipas po të njejtës organizatë, pra “Reporterëve pa kufij” në vitin 2013 Shqipëria renditej në vendin e 102 të listës duke shënuar një rëni prej 6 vendesh krahasuar me 2012.

Reporteret pa Kufij

Shqipëria renditet në vendin e 102 përsa i përket indeksit të lirisë së medias në raportin e vitit 2013. Lexo të plotë

Këtë e konfirmon edhe një shkrim i botuar në vitin 2013 në Ora News, siç e shikoni në link.

Ora News

Në raportin “indeksi i lirisë së shtypit” për vitin 2013, organizata “Reporterët pa kufij” e ul vlerësimin e Shqipërisë me 6 pikë krahasuar me një vit më parë. Sipas raportit Shqipëria mban vendin e 102-të në botë për lirinë e shtypit. Lexo të plotë

Pra mesa duket nga 2013 e deri tani kemi shënuar goxha përmirësim duke kaluar nga vendi 102 në vendin 82. Megjithëse duhet pranuar që gjendja e medias në Shqipëri ka gjithmonë vend për t’u përmirësuar.

Raporti për lirinë e mediave, Rama: S’ka media të shantazhuar

Pjesë e reagimeve lidhur me raportin e lirisë së mediave nga “Reporterët pa Kufij”, është bërë edhe kryeministri Rama, i cili ka publikuar edhe një tabelë ndër vite të renditjes së Shqipërisë.

Ai i ka cilësuar sulmet e opozitës si moral të “virgjëreshave” që deri dje rrihnin e plagosnin gazetarët. Në një reagim në Twitter, Rama shkruan:

“Një pasqyrë kujtese “virgjëreshave” që vrisnin qytetarë, rrihnin e plagosnin gazetarë dhe sot bëjnë moral! Ka ende shumë për të bërë për lirinë e medias dhe ndarjen e lumit të informacionit nga llumi i kazanit po ashtu. Por me këtë qeveri s’ka media të shantazhuar e liri të mohuar!”

Raporti për lirinë e mediave, Meta: Kambanë e fortë alarmi për integrimin e vendit

Presidenti Ilir Meta ka reaguar pas publikimit të raportit për lirinë e mediave nga organizata “Reporterët pa kufij”. Ky raport nuk ishte aspak pozitiv për Shqipërinë, që kishte rënë në listë me plot 7 vende duke u renditur në vendin e 82-të. Meta e cilësoi raportin si një kambanë alarmi që do të ndikojë edhe në rrugën e vendit drejt integrimit Europian.

“Me shqetësim të thellë përcolla sot konkluzionet e organizatës botërore të gazetarëve “Reporterët pa Kufij”, për regresin e Shqipërisë në raport me lirinë e medias. Zbritja me 7 vende në Indeksin Botëror të Lirisë së Medias dhe paralajmërimi serioz i këtij raporti se “rruga e Shqipërisë për në Bashkimin Europian është e gjatë”, është një kambanë e fortë alarmi që duhet të na zgjojë të gjithëve.” – tha Meta

Meta e cilësoi lirinë e shprehjes si të drejtë themelore e njeriut dhe shtyllë të pazëvendësueshme e jetike për një shoqërie moderne demokratike.

“Në mënyrë të përsëritur kam dënuar me ashpërsi të gjitha sulmet dhe çdo akt dhune ndaj gazetarëve, që fatkeqësisht janë shpeshtuar kohët e fundit. Sërish apeloj me forcë që autorët e krimeve ndaj përfaqësuesve të medias të vihen menjëherë para drejtësisë dhe t’i jepet fund shantazhit, intimidimit apo çdo lloj tjetër presioni ndaj tyre.” – thuhet në deklaratë

Me shqetësim të thellë përcolla sot konkluzionet e organizatës botërore të gazetarëve “Reporterët pa Kufij”, për…

Publiée par Ilir Meta sur Jeudi 18 avril 2019

Shqipëria bën regres për lirinë e mediave

“Reporterët pa kufij”, organizata që merret me vlerësimin e lirisë së mediave dhe shtypit në botë, ka nxjerr raportin për vitin 2019. Ajo që organizata vëren është se vitin e fundit është rritur në përmasa të frikshme urrejtja dhe dhuna ndaj medias dhe gazetarëve.

Indeksi i Botës së Lirisë së Shtypit 2019 i përpiluar nga Reporterët pa Kufij (RSF) tregon se si urrejtja e gazetarëve është degjeneruar në dhunë, duke kontribuar në rritjen e frikës. Numri i vendeve që konsiderohen të sigurta, ku gazetarët mund të punojnë në siguri të plotë, vazhdon të bjerë, ndërsa regjimet autoritare vazhdojnë të forcojnë kontrollin e tyre në media.

Norvegjia renditet e para në Indeksin 2019 për vitin e tretë radhas e ndjekur nga Finlanda, Suedia dhe Holanda. Ndërsa në 3 vendet e fundit renditet Etiopia, Korea e Veriut dhe Turkmenistani.

Bashkimi Europian dhe Ballkani regjistruan përkeqësimin e dytë me një rënie prej 1.7 % duke matur nivelin e kufizimeve dhe shkeljeve të lirisë së shtypit. Megjithatë mbetet ende rajoni ku liria e shtypit respektohet më së shumti dhe që në parim është më e sigurta.

Në raport është vlerësuar edhe liria e medias në Shqipëri, e cila ka shënuar një rënie prej 7 vendesh. Një vit më parë Shqipëria renditej në vendin e 75-të, ndërsa këtë ajo u rendit në vendin e 82-të.

Në raport thuhet se “sulmet mbi mediat, qoftë nga qeveria apo krimi i organizuar, arritën shkallë të pashembullt në vitin 2018. Gazetarët ishin cak i fyerjeve, kërcënimeve me vdekje dhe përndjekjeve ligjore, me qëllim të frikësimit dhe pengimit të hetimit të korrupsionit. Politikanët e udhëhequr nga kryeministri Edi Rama, i cilësuan ata si “kazan” dhe “prodhues të lajmeve të rreme. Kryeministri propozoi një ligj të projektuar për të përforcuar kontrollin e shtetit mbi mediat elektronike dhe, sipas kritikëve, të kufizojë qasjen në lajme dhe informacione.”

Skip to toolbar