Zidane i jep ‘dorën’ Bale: Nëse ikën nesër, më mirë

Marrëdhënia Real Madrid-Gareth Bale është në fund. ‘Los Blancos’ ka konfirmuar zyrtarisht, nëpërmjet trajnerit Zinedine Zidane, se Bale do të largohet. “Unë nuk kam asnjë personale kundër Bale”, është shprehur trajneri i madrilenëve në një konferecë për shtyp.

Në këto kushte, Zidane ka konfirmuar se uellsiani do të largohet shumë shpejt nga klubi. Gareth Bale u la jashtë lojtarëve të grumbulluar në ndeshjen që Real Madrid luajti kundër Bayern Munich në “International Champions Cup”.

Për këtë trajneri Zidane është shprehur “Ai nuk u thirr për shkak se klubi është duke negociuar për transferimin e tij diku tjetër. Nëse gjithçka zgjidhet nesër, aq më mirë”, tha Zidane. Kjo çështje është kthyer në shqetësim, raportojnë mediat.

Zidane nuk ndihet rehat për momentin, pasi nëse gjithçka nuk zgjidhet shpejt, debati për të ardhmen e Bale mund të ndikojë shumë te ecuria e Real Madrid gjatë pjesës tjetër të turneut të “International Champions Cup”, që po zhvillohet në SHBA mes klubeve evropiane. Ndërkohë, Gareth Bale ka deklaruar më herët se nuk dëshiron të largohet nga klubi dhe se ndihet mirë aty.

Megjithatë, javët e fundit nuk kanë qenë aspak pozitive mes Zidane dhe Bale, teksa në konferencë për shtyp, trajneri madrilen është shprehur se: “Situata me Bale nuk ka ndryshuar qysh nga qershori, dhe aspak”.

Bale i mbetet në “derë” Realit, Zidane nuk e do, lojtari s`largohet

Në Madrid ka një çështje mes Gareth Bale dhe Zinedine Zidane. Trajneri francez i “Los Blancos” nuk e ka në preferencat e tij sulmuesin uellsian. Ndaj, më herët, Zidane ka kërkuar që sulmuesi të shitet nga klubi pasi nuk do të ketë hapësira në formacion gjatë sezonit të ardhshëm.

Megjithatë, Gareth Bale nuk dëshiron të largohet. “AS” shkruan se uellsian ka këmbëngulur për përmbushjen e kontratës së tij, e cila skadon pas tre vjetësh me Real Madrid. Klubi ka zhvilluar takime me lojtarin, por Bale nuk ka pranuar asnjë kompromis veç përmbushjes së kontratës së tij. Kontrata aktuale mes Bale dhe Real Madrid përfundon në vitin 2022.

Mungesa në planet e Zidane e nxjerr Bale praktikisht një lojtar të panevojshëm për klubin, që do të duhet ti paguajë rrogën e majme edhe për tre vite. Për këtë arsye Zidane do të preferonte të shihej mundësia e rikthimit të Gareth Bale në Angli, duke shfrytëzuar merkaton e verës, e cila mbyllet në 8 gusht.

Por nuk është e lehtë, shitja e Bale është  e komplikuar pasi lojtari ka një vlerë të madhe të kartonit të tij, gjë që pak klube do të ishin gati ta blinin, përfshirë këtu edhe faktin se performanca e Bale sezonin e fundit ka qenë shumë e dobët.

Varane u jep fund spekulimeve: Unë do të qëndroj te Real Madird

Raphael Varane i ka dhënë fund spekulimeve për të ardhmen e tij pasi ai përjashtoi mundësinë e  largimit nga Real Madrid këtë verë.

Fituesi i Kupës së Botës me Francën vitin e kaluar u raportua se po mendonte largimin nga “Bernabeu” pas tetë sezoneve në kryeqytetin spanjoll.

Megjithatë, më herët, ishte trajneri i Real Madrid, Zinedine Zidane u shpreh se Varane ishte në planet e tij.

Tashmë ka ardhur dhe vetë reagimi i lojtarit, i cili në një intervistë për “Marca”, ka saktësuar se do të qëndrojë në Madird edhe sezonin e ardhshëm.

“Unë do të mbetem te Reali sezonin e ardhshëm, pasi jam i sigurt se do të reagojmë në mënyrë të fortë,” tha Varane.

“Këtë sezon ne luftuam dhe u përpoqëm fort, por nuk mund të fajsojmë asnjë. Ne humbëm atë shkëndijë në momente të vështira dhe unë nuk kam qenë në niveli më të mirë, por do të shohim përsëri një Varane të mirë”.

Zidane i zhgënjyer, paralajmërohet “tërmet” te Reali!

Real Madrid u mund nga Rayo Vallecano një ditë më parë duke pësuar humbjen e dhjetë sezonale në La Liga. Një zhgënjim i madh në kampin madrilen, por mbi të gjitha, trishtimi më i madh ishte për trajnerin Zinedine Zidane.

“Los Blancos”, kanë bërë një ndeshje aspak dinjitoze për emrin që ka, teksa kjo ishte humbja e parë e Realit ndaj Rayos në 20 vitet e fundit.

Për trajnerin Zidane, humbja e djeshme ishte e papranueshme për ekipin, teksa për mediat është shprehur se mezi pret përfundimin e sezonit, pasi s’mund të shohë më Realin në këtë gjendje.

“Ne nuk bëmë asgjë nga minuta e parë në të fundit. Ndonjëherë nuk mund të shënosh, por ke shanse, ndërsa ne nuk kemi luajtur fare. Duhet të jemi shumë të zemëruar”.

“Për vete jam shumë i mërzitur, sepse kemi lënë një imazh të keq. Edhe unë jam përgjegjës, jo vetëm lojtarët. Kërkoj falje për atë që bëmë”.

“Do të ishte më mirë që sezoni të përfundojë sa më shpejt të jetë e mundur, por kemi edhe tri ndeshje, duhet t’i luajmë ato. Duhet ta respektojmë lojën e futbollit, ta respektojmë këtë klub, të luajmë më mirë se sonte. Ajo që pamë sonte është e papranueshme”.

Benzema zbulon të ardhmen: Do të bëhem trajner!

Sipas Karim Benzema, ky i këtij viti, “nuk ka qenë një sezon i lehtë për Real Madrid”. Sulmuesi francez ka folur në një intervistë, ku ka analizuar vitin e tij në “Bernabeu” dhe rikthimin e Zidane, për revistën “GQ”.

“Sezoni është i mirë për mua, sepse kam punuar shumë për ekipin, si në “Valdebebas”, si në ndeshje. Personalisht, punoj gjithmonë për njerëzit, që e shijojnë futbollin tim”.

Ai ka deklaruar se është i kënaqur me jetën në kryeqytetin e Spanjës: “Ndihem mirë, i lumtur me jetën në Madrid. Po e shijoj në maksimum gjithçka me familjen time, edhe futbollin. Çdo gjë është në rregull me mua”.

Francezi ka disa fjalë edhe për ata që e ndjekin: “Futbolli im është për njerëzit, që e pëlqejnë atë, që vijnë në stadium për të parë diçka ndryshe. Nuk jam egoist me këtë që po them, por varet nga gjithkush se si e shikon futbollin. Për shembull, unë jam një sulmues modern, që më pëlqen të shënoj gola, sigurisht, por edhe ta ndihmoj ekipin në aspekte të tjera”.

Gjithashtu, Benzema flet për të ardhmen, pasi të “dalë në pension” si futbollist: “Kur i kthen sytë nga e ardhmja, reflekton. Unë e shoh gjithmonë veten të lidhur me futbollin. Si trajner? Ndoshta, pse jo. Do të ishte mirë t’ua transmetoja të rinjve këtë që kam në kokën time, atë që kam mësuar nga futbolli si protagonist i fushës”.

Habit Zidane: Sezonin tjetër objektiv kampionati, jo Championsi!

Real Madrid nuk ka bërë një sezon pozitiv, jo vetëm se u eleminua nga Champions League, por njëkohësisht s’mundi të rivalizonte kurrë në luftën për titull në La Liga.

Rikthimi i Zidane në stolin madrilen, ka ngjallur shpresën e tifozëve, të cilët presin të përsëritet suksesi i viteve të fundit në Spanjë.

Në prag të transfertës ndaj Getafes, që Real do e luajë nesër, Zinedin Zidane, ka folur në konferencë për shtyp, duke treguar ndër të tjera se sezonin e ardhshëm, “Los Blancos”, do ta përqëndrojnë luftën e tyre në kampionat dhe jo Champions.

“Vitin tjetër ne do të përpiqemi ta nisim kampionatin në mënyrën më të mirë të mundshme. La Liga është javë pas jave dhe e rëndësishme duke filluar që nga faza përgatitore, do përpiqemi ta nisim mirë”

“Vitin tjetër La Liga do të jetë objektivi kryesor. Ne kemi 33 kampionate, Barcelona sa ka? Së fundi, ata janë duke bërë mirë dhe ne i përgëzojmë ata, por historia thotë se në Madrid ka shumë më shumë tituj”

“Dominimin e tyre në La Liga duhet ta ndryshojmë ne. Në Champions ke 12-13 ndeshje nëse fiton, ndërsa kampionati është pum pum pum çdo ditë.”

Skip to toolbar