Vrasja e adoleshentit izraelit në Bregun Perëndimor/ Ministri Gallant: Njerëzit të mos hakmerren

BOTA


Ministri i Mbrojtjes i Izraelit u ka kërkuar njerëzve që të mos hakmerren për vdekjen e një adoleshenti izraelit në Bregun Perëndimor.

Yoav Gallant tha se ishte “i pikëlluar” nga vdekja e Binyamin Achimair, i cili tha se ishte “vrarë me gjakftohtësi”.


“I bëj thirrje publikut, le të veprojnë shpejt forcat e sigurisë në gjuetinë e terroristëve – veprimet hakmarrëse do ta bëjnë të vështirë për luftëtarët tanë në misionin e tyre – ligji nuk duhet të merret në duart e dikujt,” tha Gallant në X.

Djali 14-vjeçar u zhduk të premten dhe trupi i tij u gjet më herët të shtunën nga forcat izraelite të sigurisë dhe policia. Ushtria izraelite ka thënë se ai u vra në një “sulm terrorist”.

Zhdukja e tij shkaktoi një sulm të madh nga kolonët izraelitë në një fshat palestinez.

Zyrtarët palestinezë të shëndetësisë thanë se një person u vra dhe 25 të tjerë u plagosën në sulmin në Mughayyir./abcnews.al
Skip to toolbar