Bylis me “5” yje. Vllaznia kafshon 4 herë “ujqërit”

AKTUALITET


U luajtën të shtunën pasdite katër ndeshje të Superligës të vlefshme për javën e 6-të të kampionatit. Teuta ka fituar mes polemikash në Durrës ndaj Kukësit, duke u ngjitur në krye të renditjes me 11 pikë. Skuadra durrsake shënoi me Kallakun në minutën e 82-të nga pika e bardhë e penalltisë, duke marrë tre pikë shumë të rëndësishme. Ndërkohë, ndeshja është shoqëruar me tension, duke detyruar arbitrin e të nxjerrë dy kartonë të kuq, për Malikjin e Kukësit në të 72`  dhe Blagoja i Teutës në të 87`.

Vllaznia shënoi katër herë në portën e Skënderbeut, në ndeshjen e luajtur në Shkodër. Skuadra e qytetit veri-perëndimor e hapi serinë e golave me Likën, që shënoi nga pika e bardhë e penalltisë në të 41`, ndërsa në pjesën e dytë erdhën dhe tre gola të tjerë. Ishte përsëri Lika që gjeti rrjetën nga pika e bardhë e penalltisë në të 68`, ndërsa Zogaj në të 82` dhe Gonzales në të 94` vulosën shifrat 4-0 për Vllazninë. Fitorja e të shtunës e ngjit skuadrën shkodrane në kuotën e 9 pikëve po aq sa Skënderbeu që ndajnë së bashku vendin e 5 dhe të 6-të.


Bylis është supriza e sezonit. Skuadra mallakastriote mundi 5-0 Flamurtarin në Ballsh, duke shkuar në kuotën e 11 pikëve në vendine e dytë të renditjes. Qardaku në të 30`, goxhaj në të 33` dhe Ntepe në të 41`, shënuan gjatë pjesës së parë. Në të dytën Guindo në të 72` dhe përsëri Ntepe në të 77`, vulosën shifrat me rezultatin 5-0, duke i dhënë një fitore të jashtëzakonshme skuadrës së Bylis. Ndërkohë, humbja e të shtunës e lë Flamurtarin në vendin e fundit në renditje me vetëm 1 pikë pas 6-të javësh kampionat.

Sfida tjetër, ajo mes Luftëtarit dhe Laçit, është mbyllur në barazim 1-1. Skuadra gjirokastrite kaloi e para në avantazh me gol të Donald Rapo, ndërsa Naubebe barazoi për kurbinasit në fund të takimit nga pika e bardhë e penalltisë. Laçi mban vendin e 8 me 6-të pikë në po kaq javë kampionat, ndërsa Luftëtari ndodhet në vendin  e 9-të me 5 pikë. Sfida e fundit e javës së 6-të të Superligës, është kryendeshja Tirana-Partizani të dielën në mbrëmje në orën 19:00, të datës 29 shtator, në “Selman Stërmasi”.

Tabela e renditjes:
Skip to toolbar