Erdogan: Demokracia ka fituar

BOTA


E gjithë Turqia dhe demokracia e saj fituan, tha Rexhep Tajip Erdogan pasi u rizgjodh president në balotazhin e së dielës.

“Ne nuk jemi të vetmit fitues. Turqia është fituesja. Demokracia jonë është fituesi,” tha Erdogan, duke iu drejtuar mijëra mbështetësve të tij të mbledhur përpara kompleksit presidencial në kryeqytetin Ankara.


“Askush nuk ka humbur sot. Të gjithë 85 milionë njerëzit kanë fituar. Tani është koha të bashkohemi dhe të integrohemi rreth synimeve tona kombëtare dhe ëndrrave kombëtare, duke lënë mënjanë të gjitha debatet dhe konfliktet në lidhje me periudhën zgjedhore,” shtoi ai.

Rizgjedhja e Erdoganit u konfirmua nga Ahmet Yener, kryetari i Këshillit të Lartë Zgjedhor të vendit (YSK), të dielën në mbrëmje. Duke folur me gazetarët në Ankara, Yener tha se Erdogan fitoi presidencën e Turqisë ndaj kundërshtarit të opozitës Kemal Kilicdaroglu në raundin e dytë të zgjedhjeve.

Sipas rezultateve jozyrtare, presidenti aktual turk fitoi garën me 52.14%, ndërsa Kilicdaroglu fitoi 47.86% të votave, tha ai. Ai shtoi se deri më tani janë hapur 99.43 për qind e kutive të votimit. Në raundin e parë të zgjedhjeve më 14 maj, asnjë kandidat nuk mori 50% të nevojshme për një fitore të plotë, duke shkaktuar balotazhin presidencial, megjithëse Erdogan kaloi në krye me 49.52%.

Zgjedhjet parlamentare u mbajtën gjithashtu atë ditë, ku aleanca elektorale e Erdoganit fitoi shumicën e vendeve.

“Në një nga zgjedhjet më të rëndësishme të historisë sonë politike shumëpartiake, kombi ynë mori vendimin e tij në favor të ‘Shekullit të Turqisë'”, tha Erdogan.

“Në raundin e parë të zgjedhjeve, kombi ynë kishte treguar tashmë preferencën e tij legjislative duke i dhënë shumicën e anëtarëve të Asamblesë së Madhe Kombëtare Turke për Aleancën Popullore”.

Presidenti falënderoi gjithashtu secilin anëtar të kombit që i dha përgjegjësinë për të qeverisur vendin për pesë vitet e ardhshme.
Skip to toolbar