Gjenerali ukrainas: Tani nuk mund të fitojmë, Evropa është në rrezik

BOTA


“E panjohura kryesore e kësaj lufte? Partnerët evropianë. Nëse ata nuk gjejnë një mënyrë për të rritur prodhimin e armëve për të mbështetur Ukrainën, ata do ta gjejnë veten në vështrimin e Rusisë”. Kështu shprehet gjenerali, Vadym Skibitsky, zëvendës i inteligjencës ushtarake të Kievit, në një intervistë për italianen “Corriere Della Sera”.

Ai njihet si një njeri që nuk i pëlqen qendra e vëmendjes dhe që gjithmonë i mat fjalët e tij me shumë vëmendje.


Por ditët e fundit deklaratat e tij kanë bërë xhiron e botës dhe kanë ngjallur jo pak reagime, nga Washingtoni në Paris e deri në Moskë.

Më poshtë intervista e plotë dhënë për “Corriere”  

Gjeneral, në një intervistë për “Economist”, ju folët për mundësinë që lufta në Ukrainë mund të përfundojë pa një fitore të Kievit, por me një negociatë.

Ukraina aktualisht nuk është në gjendje të fitojë në fushë për shkak të mungesës së municioneve, njerëzve dhe aviacionit taktik.

Edhe me ndihmën e akorduar nga Kongresi Amerikan, vështirë se mund të arrijmë barazi me Rusinë për sa i përket municioneve artilerie.

Dhe kjo është ajo ku ne duhet të përqendrojmë vëmendjen tonë tani, për të parandaluar që armiku të fitojë avantazhin.

Në çfarë pike është dorëzimi i armëve amerikane?

Ukraina ka marrë tashmë disa dërgesa urgjente, por mund të ketë vonesa me ato të mëvonshme.

Një grumbull raketash antitank shumë të nevojshme dhe predha artilerie 155 mm, të cilat janë në mungesë në mbarë botën, mbërritën të dielën.

E dyta hyri të hënën e kaluar.

Ka pasur një dërgesë të re të raketave interceptuese për sistemet Patriot në Poloni nga Spanja.

Së shpejti ata do të jenë në frontin ukrainas. Por ato nuk mund të përputhen me rezervat e predhave të Rusisë ose të ofrojnë mbrojtje efektive kundër bombave me të cilat Rusia sulmon Ukrainën pothuajse çdo ditë.

Rusët, nga ana tjetër, nuk duket se kanë ndonjë problem në këtë kuptim.

Prodhimi ushtarak rus është rritur, por do të jetë në gjendje të arrijë maksimumin e tij vetëm në fillim të vitit 2026.

Ka mungesë të lëndëve të para dhe inxhinierëve.

Moska aktualisht ka rreth 270 raketa lundrimi Iskander dhe prodhon deri në 40 në muaj.

Ajo ka gjithashtu 40 raketa anti-anije hipersonike Zircon, me një shkallë prodhimi deri në 10 në muaj.

Këtyre duhen shtuar 400 raketa lundrimi Onyx/Onyx-M. Për më tepër, fabrikat e Koresë së Veriut po punojnë me kapacitet të plotë duke prodhuar armë dhe municione për Rusinë.

Që nga shtatori, Pheniani ka dërguar rreth 10 mijë kontejnerë armësh në Rusi. Janë të njëjtat që përmbanin raketat e përdorura për të bombarduar civilët në Kharkiv.

Ju keni shtuar operacionet kundër rafinerive ruse. Ka nga ata që kritikojnë ndërhyrjet në territorin rus sepse shkaktojnë një përshkallëzim të rrezikshëm. A është kështu?

Ne nuk kemi zgjidhje tjetër veçse të sulmojmë objektivat në pjesën e pasme të armikut, duke përfshirë infrastrukturën ushtarake, qendrat e komandës dhe kontrollit dhe objektet industriale që prodhojnë armë dhe municione.

Tani çmimet e karburantit në Rusi diktohen nga ne.

Përsëri në “Economist”, ju folët për rreziqet për vendet në krahun lindor të NATO-s…

E përsëris, problemi kryesor është se aleatët tanë po luftojnë për të mbajtur ritmin e prodhimit të armëve.

Mund të duhen muaj para se ndihma e mjaftueshme të arrijë në fushën e betejës për të forcuar mbrojtjen tonë.

Në çfarë kuptimi?

Shpejtësia aktuale e transferimit të një ose një tjetër lloj arme ndikohet nga parametra të ndryshëm: disponueshmëria logjistike dhe teknike, por edhe shpejtësia me të cilën forcat tona të armatosura marrin armët, në fund duhet të merren parasysh edhe koha e mirëmbajtjes.

Në përmbledhje: transferimi i pajisjeve të mbrojtjes ajrore (Patriot, NASAMS, Avenger dhe VAMPIRE) zgjat 119 deri në 177 ditë.

Presidenti francez Emmanuel Macron tha se nëse Moska shkel frontin, ai nuk do të përjashtonte dërgimin e trupave. A do ta kërkojë Kievi këtë mbështetje?

Nuk ka vija të kuqe, por prioritete.

Dhe tani prioriteti tani është furnizimi me predha për të rikuperuar tokën në linjat Donetsk, Zaporizhzhia dhe Luhansk.

E dyta janë F-16 për të kundërshtuar epërsinë ajrore ruse.

E treta është që aleatët të punojnë në Ukrainë për operacionet e trajnimit, inxhinierisë dhe këshillimit.

Kjo është e nevojshme tani.

Çfarë ndodh nëse Chasiv Yar bie: a mund të depërtojnë vërtet rusët përsëri?

Qëllimi i Moskës për të pushtuar plotësisht rajonet Donetsk dhe Luhansk ka mbetur i pandryshuar që nga ditët e para të luftës.

Kalaja e Khasiv Yar është një shkak shqetësimi për ne, sepse humbja e saj hap rrugën për qytetet e fundit të mëdha të Donetsk.

Kanë mbetur edhe pak ditë deri më 9 maj, Dita e Fitores. Putini do të dëshirojë sukses…

Ushtria ruse mori urdhrin për të fituar diçka para vizitës së Putinit në Pekin, pushtimi i Chasiv Yar është vetëm çështje kohe.

Gjithçka varet nga rezervat tona dhe rezervat e armëve.
Skip to toolbar