Goditja e centraleve energjetike të Ukrainës/ Rusia: Kundërpërgjigje ndaj Kievit

BOTA


Ministria ruse e Mbrojtjes tha të shtunën se forcat e saj kishin kryer 35 sulme në javën e fundit kundër objekteve të energjisë, fabrikave të mbrojtjes, infrastrukturës hekurudhore, mbrojtjes ajrore dhe rezervave të municionit të Ukrainës.

Në deklaratë thuhej se sulmet, të cilat u përfshinë nga 20-27 prill, ishin “në përgjigje të përpjekjeve të regjimit të Kievit për të dëmtuar objektet energjetike dhe industriale ruse”, shkruan Reuters.


Ukraina ka vënë në shënjestër sistematikisht rafineritë ruse të naftës dhe objektet e tjera në sulmet me dronë në javët e fundit, duke injoruar kërkesat e SHBA për të mos e bërë këtë.

Zyrtarët ukrainas deklaruan se raketat ruse kishin goditur objektet e energjisë në Ukrainën qendrore dhe perëndimore të shtunën, duke rritur presionin mbi sistemin e dëmtuar energjetik pasi vendi përballet me mungesë të mbrojtjes ajrore, pavarësisht një përparimi në ndihmën ushtarake amerikane./abcnews.al
Skip to toolbar